Tortum’da HES Kavgası: 4 Yaralı
Spread the love

Erzurum Tortum’da köylüler HES yapılması için başlatılan çalışmaları engellemek isteyince, bir özel güvenlik görevlisi, iki köylü ve bir polis yaralandı. 
 
Erzurum’un Tortum İlçesi’ne bağlı Bağbaşı Beldesi’nde köylüler hidroelektrik santal (HES) yapımına karşı dün (6 Eylül) toplanan yaklaşık 1500 kişi, “Canımızı alırsınız, suyumuzu asla”, “Bu yolda öleceğiz ama suyumuzu vermeyeceğiz” sloganları atarak iş makinelerinin köye girmesini engelledi. 
Tortum’a bağlı Bağbaşı, Serdarlı ve Pahlivanlı beldeleri ile Dikmen, Uzunkavak köylerinden geçen Ödük Çayı üzerine üç ayrı HES kurulması planlanıyor. İki yıldır HES’lere karşı mücadele eden köylüler, HES’ler için “ÇED gerekli değildir” kararlarını iptalini yargıya taşımıştı. 
Nöbetteki köylüye polis saldırısı 
Yeşilgazete.org’un haberine göre, çalışmaya başlayan iş makinesinin önüne oturan 60 yaşındaki Ali Tutkun’a polisin müdahale etmesi üzerine köylüler tepki gösterdi; bunun üzerine çevik kuvvet ekibi eylemcilere gaz bombası ile müdahale etti; çıkan olaylarda bir polis, bir özel güvenlik görevlisi ve iki köylü yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Tortum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 
Köylülerden 30 yaşındaki Gülay Yıldız, “Bağbaşı’nı Somali’ye çevirmelerine izin vermeyeceğiz” derken çocuklarını meyve bahçesinde yetiştirdiği ürünle satarak okuttuğunu belirten Şükriye Salma, HES’in yapımına izin vermeyeceklerini belirtti. 
Vatandaşlar bölgeden ayrılmayınca, iş makineleri çalışmalarını durdurdu. Köylüler, Ödük Vadisi’ne HES yapılmasına izin vermeyeceklerini belirterek gerekirse gece nöbet tutacaklarını bildirdi. 
‘Günde 500 bin TL zarar var’ 
9 Ağustos’ta yüklenici firma sorumlusu Erdal Turan, üç ayda üç milyon zarar ettiklerini söyleyerek, “Eğer zamanında bitiremezsek lisans sahibi firmaya günlük 500 bin TL tazminat ödemek zorunda kalacağız. Bu zararın tazmini için tespit ettiğimiz 10 kişi hakkında tazminat davası açtık” demişti. 

Kaynak: Bianet

Spread the love