Gerze Yaykıl Köylülerine Destek Vermek İçin Taksim’e

Gerze’nin Yaykıl köyünde yapılması planlanan termik santrala karşı yöre halkının mücadelesine İstanbullular destek veriyor.
 
Bu akşam (09.09.2011) saat 19.30’da, Gerze halkıyla dayanışmak ve Türkiye’nin dört bir yanında sürdürülen doğanın talan politikalarına karşı çıkmak için Taksim Tramvay Durağı’nda buluşuluyor.
 
Yeşil Gerze Çevre Platformu’nun düzenlemesiyle gerçekleşecek olan eylemin çağrı metni şu şekilde: 
Sinop’un Gerze ilçesine kurulmak istenen Anadolu Grubu’na ait 1200 MW gücündeki termik santrale yöre halkının ve çevrecilerin itirazları sürüyor. Gerze’nin Yaykıl köyünde 8 Ağustos’ta başlayan gerginlik son bir hafta içerisinde köylüler ve onlarla dayanışmaya gelenlerin, polis ve jandarmayla karşı karşıya gelmesiyle iyice arttı. Güvenlik kuvvetleri, şirkete ait sondaj ekipleri ve iş makinelerinin köye girişini sağlamak için zor kullanmayı denediler ama başarılı olamadılar. Köylülerden yaralananlar oldu, küçük çaplı yangınlar çıktı. Yaşadıkları bölgeye sahip çıkmak isteyen köylülere karşı biber gazı kullanıldı, tazyikli su sıkıldı ve plastik mermiler havada uçtu. 

Kurulmak istenen kömürlü termik santralin küresel ısınmaya etkisi ve yerel ekosistemi olumsuz yönde etkileyeceği biliniyor. Yöre halkı ikna olmamıştır. Buna rağmen şirket gece yarısı izinsiz sondaja gelmiş, tüm Gerze birleşerek iş makinelerini bölgeye sokmamıştır. 
Bugün Gerze’de yaşananların Türkiye’de çevre alanında yaşanan talanın bir parçası olduğuna inanan bizler, 9 Eylül 2011 Cuma günü İstanbul’da Gerze halkıyla dayanışmak için basın açıklaması ve büyük bir yürüyüş düzenliyoruz. Siz değerli halkımızı taleplerimizin daha güçlü haykırılması için Taksim Tramvay Durağına davet diyoruz.

Not: Basın açıklaması ve yürüyüş süresince tek pankart açılacak. Katılımcı ve destek veren gruplar pankart bayrak flama açmayacaktır. Sadece slogan içeren dövizler açılacaktır.
 
Yürüyüş başlangıç noktası: Taksim Tramvay Durağı
Tarih: 9 Eylül 2011 Cuma
Saat: 19.30 
 
 
politeknik.org.tr