Toplumcu Meclis haritaladı: İBB’nin gerici dernek ve vakıflarla ilişkisi

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP dönemindeki gerici vakıflarla ve derneklerle olan ilişkisini haritaladı: İstanbulluların cebinden alınarak gerici vakıflara aktarılan miktar 748 milyon TL

AKP, YSK aracılığı ile yine hukuksuz, yine gayri meşru bir karara imza attı, kaybettiği İstanbul seçimlerini iptal etti. 25 yıldır yönettikleri ve tüm varlıklarını iktidarları için kullandıkları İBB’yi, bir belediyeden fazlası olarak gördükleri ortada. Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu ilişkilerini, belediyenin gerici derneklere, vakıflarla aktardığı bütçeyi haritaladı.

Meclis, mütevelli heyetlerinde Erdoğan’ın çocuklarının, AKP’li vekiller ve yandaş şirket patronlarının da bulunduğu dernek ve vakıflara 748.517.246 TL fon aktarıldığını, paranın İstanbul halkının cebinden çalındığını belirtti.

“STK, Yurt, Okul, Faaliyet Raporu 2018″* başlığında yer verilen kaynak aktarım listesinde TÜRGEV, ENSAR, TÜGVA, İmam Hatipliler Derneği, İlim Yayma Vakfı, Türkiye Maarif Vakfı, 15 Temmuz Derneği, T3 vakfı, Okçular Vakfı, Hüdayi Vakfı, İnsan Vakfı, Asitane Vakfı, Birlik Vakfı, Yeni Dünya Vakfı, Daru’l-Fünun İlahiyat Vakfı, Enderun Vakfı yer alıyor.

 
*  İBB STK, Yurt, Okul, Faaliyet Raporu 2018 için: https://www.dw.com/downloads/48397760/ibbfaaliyet-raporu.pdf
** İBB-Dernek/Vakıf ilişkisi ağı graphcommons.com sitesi aracılığıyla oluşturulmuştur. Güncellenmeye açıktır. 
https://graphcommons.com/graphs/ddd42542-9bb9-4dfa-b985-7ec3679bd3a1?show=info

politeknik.org.tr