TMMOB,KESK,TTB,İHD Heyeti Hakkari’deydi


TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı Sami Evren, TTB Genel Sekreteri Feride Aksu Tanık ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkoğlu, Hakkari Durankaya beldesi ile Geçitli köyü arasındaki yolda bir süre önce meydana gelen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı mayın patlamasıyla ilgili olarak 1 Ekim 2010’da Hakkari’de inceleme gezisinde bulundular.

Heyet, olayın gerçekleştiği yerde incelemelerde bulunduktan sonra Geçitli köylülerine taziye ziyaretine gitti. Heyet daha sonra Hakkâri Valisi Muammer Türker ve Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu ile görüşerek yaşanan olaylar hakkında bilgi aldı ve temsil ettikleri örgütlü kesimlerin barışa olan inançlarını ve faillerin bir an önce bulunması yönündeki taleplerini iletti.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı Geçitli köylüleri ile yaptığı konuşmada “Geçitli‘deki yaşanan bu acı aslında tüm Türkiye‘yi kasıp kavuran yangının bir parçasıdır. Her zaman söylediğimiz gibi Kürt sorunun çözümü, çözülmek istenirse çok basittir. Bizler Kürtler, Türkler barış içinde, kardeşçe bir arada yaşamak istiyoruz. Bu dehşet verici olayın failleri mutlaka açığa çıkartılmalıdır. Açığa çıkarılsa bile bu köye bir acı düşmüştür. Ama biliniz ki bu acının ortakları bizleriz. Yüreğinizde ne hissediyorsanız aynısı bu ülkenin mühendisleri ve mimarlarının yüreğinde de vardır. Diliyorum ki yaşanan bu acı, yaşadığımız son acı olur.” dedi.

TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Feride Aksu Tanık ise, “Sizin acınız Türkiye’deki hekimlerin de acısıdır. Bir daha kan dökülmesin, bu topraklarda kardeşçe birlikte yaşayalım istiyoruz. Bu olayın faillerinin bir an önce ortaya çıkartılması Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümlenmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

politeknik.org.tr