TMMOB’den Halkbank’a Sınav Ücreti Eleştirisi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Halk Bankasının 2 bin 500 kişiyi istihdam etmek üzere açtığı sınavlara başvuru için ”sınav masrafı” adı altında 50 lira tahsil etmesini eleştirdi ve toplanan paraların iade edilmesini istedi.

Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı açıklamada, Türkiye’de son 2 yılda işsizliğin 3,5 puan arttığını ve yüzde 13,4’e ulaştığını belirterek, odaların yürüttüğü araştırmaya göre “son iki yılda her 4 mühendisten birinin işini yitirdiği” belirtti.

Soğancı, böyle bir ortamda kamu bankası olan Halk Bankasının 2 bin 500 kişi alacağını duyurarak açtığı uzman yardımcısı, uzman yardımcısı (mühendis), servis görevlisi ve banko görevlisi sınavlarından sınav ve kişi başına 50 lira tahsil etmesinin, “Türkiye’de insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan umut tacirliğinin kamuya kadar sıçramış son derece düşündürücü bir tezahürü” olduğunu savundu.

Mehmet Soğancı, “Halk Bankası’nın işsizlerin iş umudundan ticari kazanç sağlamaya dönük uygulaması ne insanlık onuru, ne de insan hakları açısından kabul edilebilir değildir” dedi.

Bunun bir istihdam sınavı olduğu ve eleman seçen bir kurumun tüm sınav maliyetini yüklenmesi gerektiğini ifade eden Soğancı, 2 bin 500 kişilik kadro için binlerce başvuru yapıldığını ve toplanan paranın basına yansıyan bilgiye göre 18 Kasım itibariyle 17 milyon liraya ulaştığını belirtti.

Sınavın yarın 17 ilde yapılacağına işaret eden Soğancı, “Bu sınavda uygulamanın hemen durdurulmasını, toplanan paraların işsiz insanlara ivedilikle iadesini ve böylesi bir durumun ülkemizde bir daha yaşanmamasını istiyoruz” dedi.