TMMOB’den Akkuyu nükleer açıklaması: Temel betonundaki çatlağın üstü örtülemez

TMMOB, Akkuyu Nükleer Santralı’nın temel betonunda meydana gelen çatlakların üstünün kapatılmaya çalışıldığını açıkladı, nükleer santral projesinin durdurulması gerektiğini vurguladı

Akkuyu Nükleer Santralı’nın birinci reaktörünün temel yapısı betonunda iki kez meydana gelen ve TAEK tarafından tespit edilen çatlamalar konusunda TMMOB dün (21 Mayıs) açıklama yayımladı.

Betonda çatlaklar meydana geldiğini kabul eden Akkuyu Nükleer A.Ş’nin dile getirdiği ‘temel yapısında kullanılan betonun yüksek kaliteli ve boşluk dolduran tipte olduğu’ iddiasına tepki gösteren TMMOB, yol açacağı felaketler tarihsel olarak da sabit bir projenin temel inşaatında meydana gelen olayın geçiştirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. TMMOB, kamuya yararı olmayan, ülkede yaşayan herkesin yaşamını tehdit eden projenin bir an önce durdurulması gerektiğini söyledi.

Yaşananlar konusunda şeffaf bilgi edilenilemediğine değinen TMMOB, projeyi yürüten Rus Şirketi ROSATOM’un temel yapısında çatlakları yalanladığını, böylesine hayati bir sorunun üstünün örtülmek istendiğini vurguladı.

TMMOB’nin tam açıklaması için tıklayınız

politeknik.org.tr