TMMOB Y.K. Başkanı: AKP Hükümeti “Nükleer Santral İhalesi Komedisi”ne Son Vermelidir

AKP HÜKÜMETİ “NÜKLEER SANTRAL İHALESİ KOMEDİSİ”NE SON VERMELİDİR

AKP Hükümeti, “Türkiye’nin enerji sorununun çözümü için nükleer santrallere ihtiyacının olmadığını, nükleer santral ihalesinden vazgeçilmesi gerektiğini” defalarca ifade etmemize rağmen, Mersin/Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral için ihaleye çıkmış ve bunu da bir “komedi”ye dönüştürmüştür.

24 Eylül 2008 tarihinde düzenlenen ihaleye yalnızca tek teklif gelmiştir. Bu koşulda ihalenin iptal edilmesi gerekirken ihale süreci devam ettirilmiştir. Adı üstünde “yarışma” denilen bir ihalede, tek teklif gelmesine karşın sürecin devam ettirilmesi öncelikle hukuka ve devlet ihale geleneğine aykırıdır. Firmanın verdiği teklif neyle kıyaslanacaktır? Kıyaslama olmadan nasıl ihale yapılacaktır?

Baştan “sakat” olan ihalede, dün kafaları karıştıran bir gelişme yaşanmış ve teklifin okunmasının ardından firma, dünyadaki ekonomik gelişmeleri gerekçe göstererek revize teklif vermiştir.

Daha ihale oturumu yapılmadan Bakanlığa yeni teklif verilmiş olması ve şartnamede böyle bir hak bulunmamasına karşın Enerji Bakanı Hilmi Güler’in yeni teklifin basına kapalı açılacağını açıklaması ise kafalarda soru işaretleri yaratmıştır. Bakan revize fiyat teklifin resmi evrak olarak işlem göreceğini söylerken, her ne olduysa akşam saatlerinde bundan vazgeçmiş, iade edileceğini açıklamıştır.

“Siyasal iktidar neyin pazarlığının peşindedir?” merak ediyoruz.

Nükleer santraller tüm dünyada terk edilirken, neden siyasal iktidar Türkiye’ye nükleer santral yapılmasında bu kadar ısrarlıdır? Bu ısrarın nedeni; Türkiye’nin enerji sorununu çözmek değil, ülkemizi nükleer santral endüstrisine pazar yapmaktır.

Ülkemizin “nükleer santrallerden elektrik üretme macerasına” atılmasına gerek yoktur. Bu komediye derhal son verilmelidir.

Mehmet Soğancı
TMMOB
Yönetim Kurulu Başkanı