“İZGAZ’ın özelleştirilmesi Kocaeli halkına ihanettir”

Kocaeli Özelleştirme Karşıtı Platform bugün İZGAZ’ın önünde, İZGAZ’ın devrinin yapılmasını protesto etti. İZGAZ’ın özelleştirilmesinin Kocaeli halkına yapılan en büyük ihanet olduğunu söyleyen Platform üyeleri, uzun süre İZGAZ’ın önünde bekleyerek sloganlarla tepkilerini dile getirdi.

GDF Suez halk düşmanı

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı İZGAZ’ın önünde platform adına açıklama yapan MMO Kocaeli Şube Başkanı Çınar Ulusoy, doğalgazın neden kamu eli ile verilmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu. AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin doğalgazın özelleştirilmesinde ortaya çıkan tüm sorunları göz ardı ederek Doğalgaz şirketini özelleştirdiğini söyleyen Ulusoy, “Bizler Kocaeli halkının olan İZGAZ’ın piyasanın kar hırsına terk edilmesini halka karşı işlenmiş bir suç olarak görüyoruz. Özelleştirmeden tek karlı çıkan taraf GDF Suez firmasıdır” dedi. SUEZ’un Fransız devletine ait olan bölümünün yüzde 34.6 olduğunu ve giderek tekelleşen bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Ulusoy, “SUEZ dünyada yaptığı özelleştirmelerle halkın su ve enerji hakkına kullanmasının önüne geçerek halk düşmanlığı yapmıştır” dedi.

Daha kalitesiz hizmet gelecek

İZGAZ’ın GDF Suez’e devredilmesi ile birlikte, çalışanların işlerini kaybedeceğini, daha düşük ücretlerle işin niteliğine uymayan elemanlar çalıştıracaklarını ifade eden Ulusoy, “Birim hizmet amortisman bedeli adı altında faturalara ilave ücretler getirilecek. Abonenin borcunu ödememiş durumunda sözleşme iptalinden kaynaklanan mağduriyetler yaşanacak. Düşük kar getireceği düşünülen yerleşim alanlarına hizmet götürülmeyecek. Doğalgaz kullanımında güvenlik riskleri artacak. İZGAZ’ın elde ettiği kar kamu yerine bir şirketin kasasına gidecek. İZGAZ’ın devri ile Kocaeli halkı daha pahalı ve daha niteliksiz hizmet alaçak” dedi.

Öğrenciler de eylem yaptı

Doğalgaz zamlarını geri alınmasını, burslarının artırılmasını, İZGAZ’ın satışının durdurulmasını ve ulaşımın öğrencilere ücretsiz olmasını isteyen Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri de ellerindeki çadırlarla Büyükşehir Belediyesi’ne girmek isteyince zabıtanın şiddetine maruz kaldı. “Evimizde üşüyoruz bu nedenle belediyeye taşınıyoruz” diyen öğrencilere saldıran zabıta olay yerine basın mensuplarını gelmesiyle belediyeye geri çekildi. 

Başkanla basının huzurunda görüşmek isteyen öğrenciler bu istekleri kabul olmayınca önümüzdeki Salı günü aynı şekilde tekrar geleceklerini söyleyerek eylemlerini sonlandırdılar. 

 

Kaynak: Sendika.Org-Kocaeli