TMMOB ve Odalar, Halkın Haklarını, Bilim ve Hukuku Savunmada Kararlı…
Spread the love

TMMOB Yönetim Kurulu, 14 Mart 2009 tarihinde İstanbul’da yaptığı Yönetim Kurulu toplantısında, Koza Altın İşletmeleri A.Ş.’nin “TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı’ya Sert Cevap Ya İspat Et, Ya İstifa Et” başlıklı basın açıklaması ile TMMOB ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı aleyhine açtığı tazminat davası ile ilgili her türlü yasal işlemin yapılmasına, taraf firmaya karşı dava açılmasına karar verdi.

TMMOB’nin yaptığı basın açıklamasında , Koza Madencilik A.Ş.’nin hukuk ve bilim tanımayan, “ayrıcalıklı” durumu gündeme getirilmiş, bir anlamda hukuka karşı hile olarak görülebilecek yeni girişim ve projeler hakkında ilgili kurumlar uyarılmıştı. Bu noktada, bütün gerçekler ortada iken, firmanın saldırgan bir üslup ile TMMOB’ni hedef alması ise bizleri şaşırtmamıştır.  

Koza Madencilik A.Ş. geçtiğimiz  süreçte, bilim insanlarına, meslek odalarına, yaşam savunucularına, köylülere, köylülerin avukatlarına oldukça yüklü miktarlarda tazminat davaları açmıştı. Firmanın “prestijini” zaafa düşürmek noktasında açılan bu davaların aslında, kendi ayrıcalıklarını korumaya dönük, yıldırma amaçlı olduğu açıktır.

Koza Madencilik, bu kez sert yanıt vereyim derken, sert bir kayaya çarpmıştır!

TMMOB Yönetim Kurulu, aldığı karar ile firmaya karşı sadece hukuksal bir mücadele başlatmamaktadır. Bu süreç, uluslar arası altın tekellerinin yağma ve talan politikalarına karşı güçlü bir muhalefetin yeniden örülmesi anlamında önemli bir adımdır.

Odalarımız, dava sürecinde, TMMOB Yönetim Kurulu’nun yanında bir kez daha saf tutarak, davaya müdahil olmalıdır.

TMMOB Yönetim Kurulu’na ve TMMOB Başkanı’na karşı açılan davada, Odalarımızın Yönetim Kurulları ve üyelerimiz, ayağa kalkmalı, duruşma salonu bilimin ve hukukun yargılandığı değil, halkın haklarının dillendirildiği bir ortama dönüştürülmelidir.

 

politeknik.org.tr


Spread the love