TMMOB: “Reyhanlı’da Kaybettiğimiz Canlarla Sarsıldık! Kahrolsun Emperyalizm!”

Reyhanlı’da Kaybettiğimiz Canlarla Sarsıldık. Kahrolsun Emperyalizm! Yaşasın Halkların Kardeşliği!

Hatay Reyhanlı‘daki patlamalarla onlarca canımızı kaybettik. Onlarca insanımız yaralandı. Kaybettiğimiz canlarımız için hepimizin başı sağolsun. Yaralanan insanlarımıza acil şifa diliyoruz.

2 Aralık 2012‘de Antakya‘da gerçekleştirdiğimiz TMMOB Hatay Kent Sempozyumumuzda söylediklerimizin ne kadar gerçekçi olduğu ne yazık ki, kaybettiğimiz canlarımız ile bir kez daha ortaya çıktı.

Biz demiştik:

“TMMOB, kent sempozyumları aracılığı ile kentlerimize aklın ve bilimin gözünden mercek tutar, mevcut durumu analiz eder ve sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunar. TMMOB, bu anlayışla Hatay‘a mercek tutarsa, Suriye‘de başlatılan iç savaş ve işgal sürecinin bu kentin temel sorunu haline geldiğini de asla görmezlikten gelmez. Yani TMMOB, emperyalizmin yönelimleri doğrultusunda aktif taşeronluk rolünün pervasızca yürütülmesinin sonuçlarının Hatay‘ı ne hale getirdiğini ve bu gidişatın özellikle Hataylılara neye mal olacağını cesurca, tereddüt etmeden ortaya koyar.

Tarihe baktığımız zaman Hatay‘ın medeniyetlerin köprüsü, buluşma ve etkileşim noktası olduğunu görürüz. Kentin bu özelliği Hatay‘ın bugünkü yapısının oluşmasında en büyük etkendir. Hatay‘a bu bakımdan Ortadoğu‘yu büyük oranda yansıtan bir minyatür de diyebiliriz. Özellikle bu yapı, Suriye‘de yaşanan parçalanma ve iç savaşın kırılma noktalarını bünyesinde taşıdığı için bölgedeki gerilimlerin günlük yaşama doğrudan yansımasına yol açıyor. Suriye‘deki iç savaşın doğrudan parçası haline gelinmişken hele de Hatay işgal sürecinin lojistik bir üssü haline getirilmişken bu risk Hataylıların hayatını cehenneme çevirmeye yeter de artar bile. Bu durum esnafından doktoruna, öğrencisinden köylüsüne kadar Hatay halkı tarafından birçok alanda yoğun bir biçimde hissediliyor. Hatay‘daki herhangi bir vatandaşımızın bu fiili savaş süresince gündelik hayatında yaşadığı sıkıntıları sıralaması tek başına birçok şeyi anlatmaya yeter.

TMMOB, Suriye‘ye örtülü savaş şeklinde süren müdahaleye en başından “Suriye‘ye emperyalist müdahaleye hayır” diyerek karşı çıktı. Şimdi de bu tavrı, en anlamlı yerde yani Hatay‘da gösteriyoruz.”

Evet daha altı ay önce bunları ifade etmiştik.

TMMOB yine söylüyor:

Şimdi kaybettiğimiz canlarımızın anısına en azından daha yüksek sesle; “Kahrolsun emperyalizm, Yaşasın halkların kardeşliği” deme zamanıdır. Şimdi bu sözün gereklerini yerine getirme zamanıdır.

Mehmet Soğancı
TMMOB YK Başkanı