JMO: Reyhanlı`daki Saldırı AKP`nin Dış Politikalarının Acı Bir Sonucudur!”
Spread the love

Hatay‘ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalarda resmi kayıtlara göre 46 kişi hayatını kaybetmiş, yüze yakın insan yaralanırken, yüzlerce konut ve iş yeri hasar görmüştür. Patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Reyhanlı`daki patlamalar ve yaşanan ölümler, AKP iktidarının emperyalizmin taşeronluğunu üstlenip bölgesel güç olma rüyasıyla komşularımıza karşı yürüttüğü savaşçı dış politikaların bir sonucudur.

Türkiye‘nin Suriye silahlı muhalefetine sağladığı her türlü destek, başta Hatay olmak üzere sınır bölgemizi çetelerin özel bir savaş üssü ve operasyon merkezi haline getirmiş, kentlerimiz her türlü provokasyona açık hale gelmiştir. AKP‘nin uyguladığı dış politika kaçınılmaz olarak Suriye‘deki kaos ve savaşın topraklarımıza, acının insanımıza taşınmasına yol açmıştır.

Türkiye‘nin mezhepsel ve etnik ayrışmaların körüklendiği Suriye‘deki iç savaşın bir parçası haline getirilmiş olması, insanlarımızın aynı şeklide ayrıştırılıp birbirine düşürülerek halklar arasındaki toplumsal barışın yok edilmesi ihtimalini ortaya çıkarmakta, bu durum kaygılarımızı daha da arttırmaktadır.

Bu yaşanan acı, iktidar ve yandaş medya tarafından savaşa dahil olmanın bir bahanesi olarak kullanılmamalı;
Bölgeyi ve ülkemizi hızla bir felakete doğru sürükleyen ve iflas eden savaş kışkırtıcısı taşeron dış politikalardan bir an önce vaz geçilmelidir.

Suriye‘ye dönük her türlü müdahaleye son verilerek, Suriye‘nin geleceğini belirleme hakkı Suriye halklarına bırakılmalıdır.

Jeoloji Mühendisleri Odası


Spread the love