TMMOB Referandum Oyunu Açıkladı: “Hayır”
Spread the love

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Soğancı, “12 Eylül hukukuyla hesaplaşmayan pakete” hayır diyeceklerini açıkladı. Nasıl bir anayasa istediklerini anlatan Soğancı, 12 Eylül’e dek sürdürecekleri kampanya ile AKP’nin “kendi dünyasının anayasasını” geçirmemeye çalışacaklarını söyledi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, 12 Eylül’de yapılacak olan anayasa değişiklik paketinin referandumunda, “Hayır” diyeceklerini açıkladı.

“Biz 12 Eylül hukukuyla hesaplaşmayan bir pakete “Evet” demeyeceğiz. Bizim olması gerektiğini düşündüğümüz anayasada eğitim, sağlık, barınma hakkının, bir arada kardeşçe yaşam hakkının garanti altına alınmasını istiyoruz.”

Neoliberal iktisat düzeninin gereği olarak yapılan her türlü özelleştirmenin yasaklandığı bir anayasa istediklerini söyleyen Soğancı, “Kentlerin, ormanların, madenlerin yağmalanmadığı, bütün yurttaşların eşitlikçi, özgürlükçü bir demokratik ülkede yaşam hakkının garanti altına alan bir anayasa istiyoruz” dedi.

Soğancı, TMMOB olarak referandum tarihine dek başlattıkları kampanyayı da geliştirerek sürdüreceklerini belirtti:

“Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) kendi dünyasını yaratmak için oluşturduğu değişiklik paketinin geçmemesi için kampanyamızı daha da geliştireceğiz.”

Kaynak:bianet.org


Spread the love