TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’ndan AKP’ye ziyaret

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, AKP Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Samsun milletvekili Çiğdem Karaaslan’ı AKP Genel Merkezi’nde ziyaret etti.

Çalışma yaşamında mühendislerin, mimarların, plancıların hakları her geçen gün tırpanlanırken, kentler, doğal yaşam alanları AKP iktidarı tarafından yok edilirken TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, 24 Ocak’ta AKP Genel Merkezi’nde Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Samsun milletvekili peyzaj mimarı Çiğdem Karaaslan’ı ziyarete gitti.

Karaaslan bu ziyareti “TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Sn. Ayşegül Oruçkaptan ve yönetim kurulu üyeleri ile genel merkezimizde bir araya gelerek; peyzaj mimarlarının çalışma alanlarına ilişkin taleplerini ve çözüm önerilerini görüştük” ifadeleri ile duyurdu.

Peyzaj mimarını işsiz bırakan, ormanı park, parkı beton yapanlardan ne bekliyorlar?

AKP iktidarı 17 yılda, itirazları, önerileri, mücadeleleri yok sayarak çıkardığı yasalarla ormanı, koruyu, tarım alanlarını, parkları inşaat projeleri ile yok etti. Kentler betona gömüldü yetmedi, çevrecinin daniskasıyız diyerek uydurdukları ‘millet bahçeleri’ ile ormanlar park, parklar beton oldu.

Mesleki sorumluluklarına sahip çıkan mühendisler, mimarlar, plancılar sürgün edildi, işten çıkarıldı. Bilimsel araştırmalar engellendi, haklar gasp edildi. Güvenlik soruşturmaları nedeniyle kurumlara yapılan atamalarda AKP’li olmayana çalışma hakkı tanınmaz oldu. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu üyeleri bu politikalarda ısrar eden, her geçen gün vites yükselten AKP iktidarının temsilcisini ziyaret etti, ‘çözüm’ talep etti.

Çevre Mühendisleri Odası da Erdoğan’a teşekküre gitmişti

Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Çevre Kanunu Değişikliği nedeniyle Erdoğan’ı ziyaret etmiş ve Erdoğan’ a teşekkür etmişti.

Baran Bozoğlu kimin hakkını savunuyor? – Emine Girgin

TMMOB Yönetim Kurulu ise bu gelişmeler karşısında sessizliğini koruyor.

politeknik.org.tr