TMMOB Olağanüstü Genel Kurulu Bugün Başlıyor

TMMOB 41. Olağan Genel Kurulu, karar önergeleri görüşülemeden sonlanmıştı. Önergeler bugün başlayacak olan Olağanüstü Genel Kurul’da görüşülecek. 

Bir çalışma döneminin programını belirleyecek en önemli gündem maddesi olan karar önergelerinin görüşülmesi,  genel kurulun son anında verilen bir kararlar genel kurulu önergesi ile bugün (24 Eylül 2010)başlayan olağanüstü genel kurula ertelenmişti.

Ücretli-İşsiz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı ile Kadın Kurultayının TMMOB 40. çalışma dönemine damgasını vurmuş olmasına rağmen, kurultay kararlarının genel kurulda görüşülmemesi, TMMOB’nin ücretli çalışan ve işsiz mühendislerin taşıdığı dinamiklerle güçlendiği yeni bir çalışma programı oluşturması yönünde ileri bir adım atılamamasına yol açmış oldu.

Bir referandum sürecinin geride bırakıldığı ve referandum sonuçlarının değerlendirilmesiyle sürecek olan emek ve demokrasi mücadelesi düşünüldüğünde, TMMOB Olağanüstü Genel Kurulu, eksik bırakılan bir gündemi tamamlamaktan öte yeni dönemi gören ve ona göre kuşanmayı sağlayacak bir imkanı da içeriyor.

Her ne kadar ücretli -işsiz mühendislerin ve kadın mühendislerin birlikte oluşturduğu kararların görüşüleceği genel kurulun, tüm ücretlilerin çalışmak zorunda olduğu Cuma günü başlatılıyor olması, TMMOB’nin son çalışma dönemlerinde ‘geliştirdiği’ çelişkiye işaret ediyor olsa da; kurultayları, uzun süredir TMMOB’de görülmeyen katılımla gerçekleştiren irade bu ezberleri tersine çevirecek dinamizmi içinde barındırıyor.

politeknik.org.tr