25 Bin Dolara Sahte Diploma

TMMOB Mimarlar Odası yaptığı bir açıklama ile Mimarlar Odası’na kayıtlı 30 kişinin diploma veya denklik belgelerinin sahte olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. 
 
Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ve yönetim kurulu üyeleri tarafından Mimarlar Odası Genel Merkezi’nde yapılan basın açıklaması ile YÖK ile yapılan yazışmalar sonucu 30 kişinin sahte diploma veya denklik belgesi ile odaya kayıt yaptırdıklarının belirlendiği belirtildi. Açıklamada sahte diplomalardan bir kısmına YÖK tarafından denklik belgesi düzenlendiğinin de görüldüğü belirtilerek YÖK’ün diplomaların sahte olup olmadığını kontrol etmediğinin altı çizildi.
 
Sahte diploma ile kayıt yaptıranların hepsinin Kıbrıs’ta bulunan üniversitelere ait diplomalara sahip olduğu belirtilirken, “Sahte belgelerle kayıt yaptıranlardan; 13’ü Doğu Akdeniz Üniversitesi, 3’ü Girne Amerikan Üniversitesi, 8’i Lefke Avrupa Üniversitesi, 3’ü Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, 3’ü de Yakındoğu Üniversitesi diploması ile Odaya başvurmuştur.
Bunlardan; 2’si Adana, 6’sı Ankara, 1’i Antalya, 1’i Bursa, 3’ü Diyarbakır, 5’i Gaziantep, 10’u İstanbul, 1’i İzmir ve 1’i de Mersin Şubemize kayıt olmuşlardır. “ denildi.
 
Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu sorulan bir soru üzerine sahte belgelerin Kıbrıs’taki organize bir şebeke tarafından 25 bin dolardan başlayan fiyatlarla satıldığını dile getirdi. Mimarlar Odası sahte belgelerle kayıt yaptıranlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu, ilgili kurumlara bilgi verildiği ve odaya üyeliklerinin düşürüldüğünü belirtti.
 
politeknik.org.tr