TMMOB: “OHAL değil, demokrasi istiyoruz”

TMMOB, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu sonrası ilan ettiği olağanüstü hale (OHAL) karşı “OHAL değil, demokrasi istiyoruz” diyerek açıklama yaptı.

Tayyip Erdoğan 20 Temmuz’da yapılan Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Türkiye’de 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan ettiklerini açıkladı. Olağanüstü hale karşı sosyal medyada tepkiler büyürken TMMOB OHAL’e karşı bir açıklama yaptı.

OHAL ilanı sivil darbe ile Başkanlık sisteminin kurumsallaştırılması demektir

TMMOB yaptığı açıklamada “Bakanlar Kurulu’nun OHAL ilanı sivil darbe ile Başkanlık sisteminin Başkomutanlık adı altında uygulanması, kurumsallaştırılması anlamına gelmektedir. OHAL ile meclis devre dışı bırakılmakta, hukuk askıya alınmakta ve tüm yönetim KHK’lara dayanarak Cumhurbaşkanına verilmektedir.” ifadeleriyle OHAL’in sivil darbe olduğunu belirtti.

Açıklama “Ülkemizin 7 Haziran 2015 seçimlerinden bu yana içine çekilmeye çalışıldığı karanlık girdaptan çıkışı OHAL uygulamalarıyla değil, daha fazla demokrasi, laiklik, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması, yargıda bağımsızlığın sağlanması, evrensel hukuk ve adaletin tesisiyle mümkündür. TMMOB’nin demokratik, özgür ve laik bir Türkiye için emek ve demokrasi örgütleriyle ortak mücadelesi sürecektir.” OHAL’e karşı demokrasi mücadelesinin toplumsal muhalefet bileşenleriyle süreceği vurgulandı.

TMMOB’nin açıklamasının tamamı için tıklayınız.

politeknik.org.tr