TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu: ‘Yaratılmaya çalışılan korku iklimine karşı kadınlar yaşamı savunmaya devam edecekler!’

3 Mayıs akşamı Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevindeyken gözaltına alınmalarını protesto etmek etmek amacıyla toplananlara polis saldırdı. Aralarında TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu Üyesi ve Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Selin Top olmak üzere toplam 11 kişi gözaltına alındı. Aynı amaçla Beşiktaş’ta toplananlara da polis saldırdı, 17 kişi gözaltına alındı. Aynı saatlerde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için hukuka, akla ve vicdanlara sığmayacak şekilde tutuklama kararının çıkması, gözaltına alınan arkadaşlarımızın adeletsizliğe neden tepki gösterdiklerini kanıtlar niteliktedir.

Haksız, hukuksuz bir şekilde KHK’larla ihraç edilen ve işlerini geri isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça derhal serbest bırakılmalıdır.

Ülkemizde son dönemde yaşanan haksızlıklara ve adaletsizliğe sessiz kalmayarak tepkisini gösteren komisyon üyemiz Selin Top da dahil olmak üzere tüm gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır.

Gözaltılar ve tutuklamalar hak mücadelesi verenleri yıldıramayacak. Yaratılmaya çalışılan korku iklimine karşı kadınlar yaşamı savunmaya devam edecekler!

Yaşasın Kadın Mücadelesi!

TMMOB İSTANBUL İKK KADIN KOMİSYONU