Meslek odaları: ‘Baskılara, saldırılara, hukuksuzluğa boyun eğmiyoruz!’

TMMOB ve ona bağlı organlar, akademisyenler Nuriye Gülmen, Semih Özakça’nın işini geri istedikleri için tutuklanmalarına ve sonrasında eylemlere yapılan polis saldırılarına tepki gösterdi. Meslek odaları, Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Selin Top’un aralarında bulunduğu onlarca kişinin gözaltına alınmasına karşı açıklama yaptı: ‘Baskılara, saldırılara, hukuksuzluğa boyun eğmiyoruz!’

KHK ile kamudaki görevlerinden ihraç edildikleri için 76 gündür açlık grevinde olan ve 22 Mayıs sabaha karşı gözaltına alınan akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tutuklandı. İstanbul ve Ankara’da dün (24 Mayıs) tutuklamalara karşı yapılan eylemlere polis saldırdı, onlarca kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi YK Başkanı Selin Top ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Anıl Korkmaz da bulunuyor. TMMOB, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu saldırılara karşı açıklama yaptı. Meslek odaları, aralarında üyelerinin de bulunduğu gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istedi.

‘Saldırılara son verin!’
Kamudaki ihraçların bilimi, demokrasiyi, özgürlüğü savunan kamu emekçilerine yöneltildiğini vurgulayan Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi hukuksuzca işinden edilen akademisyenlere dönük saldırıların sol bulmasını istedi. KMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Selin Top’un gözaltına alınması tepki gösteren KMO İstanbul Şubesi gözaltına alınanların derhal bırakılması gerektiğini belirtti. KMO İstanbul Şubesi açıklamasında ‘Her zaman kadın, emek, ekoloji, özgürlük mücadelesinde yer almış olan Yönetim Kurulu Başkanımız Selin Top`un ve demokratik hakkını kullanan tüm arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz. Bugün itibariyle açlık grevlerinin 76. gününde ve hala tutuklu olan Nuriye`nin ve Semih`in özelinde hukuksuz bir şekilde kamudan ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin derhal işlerine iade edilmelerini talep ediyoruz!’ ifadelerini kullandı.

Hukuksuzlukta ısrar ediliyor
TMMOB’nin yaptığı açıklamada ‘Hukuksuz bir şekilde ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine geri dönmek için yapmış olduğu açlık grevi ve bu taleplerin karşılanmasını isteyen destek eylemlerine yapılanlar asla kabul edilemez. Sağlık örgütleri tarafından yapılan açıklamalarda iki eğitimcinin durumlarının kritik eşikte olduğu ve hayati risk içerdiği belirtilmişken gözaltına alınmalarını ve ardından tutuklanmalarını kınıyoruz. Yapılması gereken hukuksuzlukta ısrar edilmesi değil Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlıklarına ve işlerine kavuşmalarının sağlanmasıdır.’ denildi.

Kadın mühendisler yaşamı savunmaya devam edecek!
İstanbul İKK Kadın Komisyonu açıklamasında ‘Gözaltılar ve tutuklamalar hak mücadelesi verenleri yıldıramayacak. Yaratılmaya çalışılan korku iklimine karşı kadınlar yaşamı savunmaya devam edecekler!’ ifadelerini kullandı.

Meşru değilsiniz!
İstanbul İl Koordisnasyon Kurulu da açıklamasında işini, emeğini, yaşamını savunanların şiddetle, hukuksuz OHAL rejimiyle bastırılmak istendiğini, baskı rejiminin kalıcılaştırılmaya çalışıldığını belirtti. İKK açıklamasında ‘OHAL Rejimini, korku ve baskı iklimini kalıcılaştırmaya çalışan iktidar, Olağanüstü Hali bahane ederek tüm bu yapılanlar meşruymuş gibi gösteriyor. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak, keyfi ve hukuksuz gözaltıları kınıyoru başta TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Selin TOP olmak üzere, gözaltına alınan tüm arkadaşlarımızın ivedilikle serbest bırakılmasını, anti-demokratik uygulamalara son verilmesini talep ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

TMMOB: ‘Baskılara boyun eğmeyeceğiz hukuksuzca ihraç edilenler işlerine iade edilsin’

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi: ‘Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Selin Top derhal serbest bırakılsın!’

TMMOB İstanbul İKK: ‘Gözaltına alınan tüm arkadaşlarımızın ivedilikle serbest bırakılsın’

TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu: ‘Yaratılmaya çalışılan korku iklimine karşı kadınlar yaşamı savunmaya devam edecekler!’

politeknik.org.tr