TMMOB Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

TMMOB 40. Dönem 3. Danışma Kurulu Toplantısı 6 Aralık 2009 Pazar günü 10.00 -18.00 saatleri arasında yapıldı. İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonunda gerçekleştirilen toplantıya 300’ü aşkın TMMOB üyesi katıldı.

TMMOB Yönetim Kurulu (YK) Başkanı Mehmet Soğancı’nın konuşmasıyla başlayan toplantıda konuşmalar Devlet Denetleme Kurulu’nun meslek örgütleriyle ilgili hazırladığı rapor ve Kürt açılımı konularında yoğunlaştı. Ayrıca Şube, Oda ve TMMOB Genel Kurul süreçlerine girilmiş olması sebebiyle Genel Kurul hazırlıklarına ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulunuldu. Hemen hemen her konuşmacı yaptığı değerlendirmelerden sonra daha güçlü bir TMMOB için birlik çağrısında bulundu.

TMMOB tarihinde ilk defa yapılan ve Kasım ayında gerçekleştirilen TMMOB Ücretli ve İşsiz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı ve Kadın Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı ile ilgili değerlendirmeler sınırlı sayıda konuşmacı tarafından yapıldı. Jeoloji Mühendisleri Odası YK üyeleri Hakkı Atıl ve Çetin Kurtoğlu dışında başta TMMOB YK Başkanı Mehmet Soğancı olmak üzere birçok Oda YK üyesi kurultaylara ilişkin herhangi bir değerlendirme yapmadı.

Toplantıda, TMMOB Danışma Kurulunun yapısına ilişkin çeşitli öneriler dile getirildi. Konuşmaların sınırlı bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilmesi, çeşitli konularla ilgili ayrıntılı tartışma yapılamaması sebepleriyle toplantıda ortak bir irade oluşturulamaması ve Danışma Kurulunda TMMOB üyelerinin bütününün görüşlerini ifade edememesi Danışma Kurulunun yapısına ilişkin ele alınan konular arasında yer aldı.  

İlk olarak 10 Ekim 2009 tarihinde yapılması planlanan TMMOB 3. Danışma Kurulu toplantısının, toplanıldığı halde toplantıya katılan bazı üyelerin çeşitli müdahaleleri sonucu iptal edilmesiyle ilgili olarak Danışma Kurulu katılımcılarının herhangi bir değerlendirme yapmaması dikkat çekiciydi.

Şube ve Oda Genel Kurullarından önce son kez yapılan TMMOB Danışma Kurulu, söz alan katılımcıların son bulmasıyla sonlandırıldı.  

politeknik.org.tr