TMMOB Birimleri İsrail Vahşetini Kınadı
Spread the love

TMMOB Genel Merkezi ve kimi odalar yaptıkları açıklamalarla son günlerde Gazze’de sivil halka yönelik İsrail vahşetini kınayan açıklamalar yaptılar.

TMMOB: “İsrail’in Filistin’e saldırısı insanlık dışıdır”
29 Aralık tarihli TMMOB YK Başkanı Mehmet Soğancı imzalı açıklamada “TMMOB, özgürlük ve var olma mücadelesi veren Filistin halkının yanındadır” denildi.

İMO: “İMO Filistin halkının yanındadır”
29 Aralık tarihli açıklamada “İnşaat Mühendisleri Odası, ezilen Ortadoğu ve Filistin halkının yanında, emperyalizmin ve bölgedeki gölgesi İsrail’in karşısında olmaya devam edecektir. İMO, tüm kurum ve kuruluşları, tüm ülkeyi İsrail vahşetini kınamaya ve karşı çıkmaya çağırmaktadır.” denildi.

Maden MO: “İsrail vuruyor, Dünya seyrediyor. Gazze katliamını kınıyoruz”
29 Aralık tarihli Maden Mühendisleri Odası YK imzalı açıklamada “Devam etmekte olan bu katliamın derhal durdurulmasını istiyoruz. Katliam nedeniyle, Filistin halkına başsağlığı diliyor, katliamın arkasındaki emperyalist güç odağı ABD’yi ve ırkçı-gerici İsrail devletini bu katliam nedeniyle insanlık önünde hesap vermeye çağırıyoruz.” denildi.

OMO: “Soykırımı Lanetliyoruz”
29 Aralık tarihli Orman Mühendisleri Odası Genel Merkezi imzalı açıklamada “İsrail’i Orman Mühendisleri Odası olarak lanetliyor, Birleşmiş Milletler nezdinde tüm dünyaya insanlık suçunun durdurularak müsebbiplerinin cezalandırılmasını haykırıyoruz.” denildi.

EMO: “Gazze: İsrail’in katliam yaptığı bir hapishane”
30 Aralık tarihli Elektrik Mühendisleri Odası 41. Dönem YK imzalı açıklamada, “biz mühendisler, İsrail‘in katliam düzeyine varan saldırılarını kınıyor, saldırıları derhal durdurmasını, tarafların bir an evvel şiddet ortamına son vermelerini ve yaraların sarılmasına izin vermelerini istiyoruz.” denildi.

HKMO: “İsrail bu katliamı hemen durdurumalıdır”
30 Aralık tarihli Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası imzalı açıklamada “İsrail‘i, sivillerin yaşam hakkına saygılı olmaya ve saldırıları derhal durdurmaya, tecrit altındaki Gazze halkına yönelik insani yardımların aksamadan yerine ulaştırılabilmesi amacıyla uygulanan ablukanın kaldırılması, kısmen bir halkın yok edilmesi anlamındaki insanlık suçu olan soykırımı durdurması için uyarıyoruz.” denildi.

JFMO: “Jeofizik Mühendisleri Odası Filistin halkıyla birliktedir”
30 Aralık tarihli Jeofizik Mühendisleri Odası 12. Dönem YK imzalı açıklamada “TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası tüm örgütlülüğüyle birlikte mazlum Filistin Halkının yanındadır.” denildi.

JMO: “Gazze’de yaşanan insanlık dramına neden olan ırkçı şöven gerici İsrail devletini ve yandaşlarını kınıyoruz”
31 Aralık tarihli Jeoloji Mühendileri Odası imzalı açıklamada “İsrail devletini ve onun politikasını örtük-açık olarak destekleyen başta ABD ve tüm emperyalist güçleri, yerli işbirlikçilerini ayrımsız kınıyor, insanlığın bu trajedinin hesabını bir gün soracağına inanıyoruz.” denildi.

MMO: “MMO Siyonist İsrail’in Filistin halkına yönelik devlet terörünü kınamaktadır”
31 Aralık tarihli Makina Mühendisleri Odası YK Başkanı Emin Koramaz imzalı açıklamada “Türkiye hukuk tanımaz barbar İsrail hükümetine ve onun katil Başbakanı Ehud Olmert’e “dur” çağrısı yapmak ve göstermelik “kınama” mesajlarının ötesinde, İsrail ile ilişkilerini gözden geçirerek Filistin devleti ve halkının yanında olmalıdır.” denildi.

Metalurji MO: “Filistin halkının yanındayız”
31 Aralık tarihli Metalurji Mühendisleri Odası imzalı açıklamada “BOP ve GOP gibi projelerle halkların kanının akmasına seyirci kalmayacağız.” denildi.

Derleyen: politeknik.org.tr


Spread the love