TMMOB Ankara’da Buluştu
Spread the love

TMMOB’nin çağrısıyla düzenlenen “Haklarımız, Geleceğimiz, Halkımız, Ülkemiz İçin” mitingine binlerce kişi katıldı. 
 

Saat 10.00’da Ankara Garı önünde buluşan binlerce mimar, mühendis ve şehir plancısı “Haklarımız, Geleceğimiz, Halkımız, Ülkemiz İçin Susmayacağız” ana pankartı arkasında, TMMOB’ye bağlı odaların oluşturduğu kortejlerde yerini aldılar.

 
Gençliğin yoğun katılım gösterdiği mitinge yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Makine Mühendisleri Odası ve İnşaat Mühendisleri Odasının yoğun katılım gösterdiği yürüyüş sırasında farklı disiplinlerden meslek odaları kendi taleplerini dile getirdi. Maden Mühendisleri “Madenler Halkındır Satılamaz” derken, Çevre Mühendisleri ve Orman Mühendisleri sermayeye peşkeş çekilen sular ve ormanlık alanlara karşı, Gıda Mühendisleri güvenli gıda hakkı için seslerini yükseltiler. Elektrik Mühendisleri özellikle son günlerde sıkça gündeme gelen internet sansürlerine karşı tepki gösterdiler. “Yetkin Mühendis Olmayacağız”, “Güvenceli İş Güvenli Gelecek İstiyoruz”,  “Diplomalı İşsiz olmayacağız”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “AKP Elini odamızdan Çek” şeklinde sloganlar atıldı. 
 
Özellikle odalara bağlı öğrenci üyelerin katılımı damgasını vurdu. Genç İMO bin kişiyi aşan kortejiyle “Müşteri değil öğrenciyiz” yazan penyeler giyip “İmamın Mühendisi Olmayacağız” pankartını taşıdı. Beyaz baretler ve eylemdeki canlılıklarıyla mühendis adayları mitingde coşkulu bir hava estirdiler. İstanbul’ dan katılım gösteren TMMOB’li Öğrenciler “HES’lere mühendis, 3. köprüye mimar, rantlara plancı olmayacağız” pankartı arkasında canlı bir kortej oluşturdular. Diyarbakır ve çevre illerdeki şubelerinden gelen genç üyeler Şerzan Kurt ve Aydın Erdem’in fotoğraflarının basılı olduğu tişörtler giyerek Kürtçe pankartlar taşıdı.
 
Mitinge, TTB, KESK, DİSK, Ev Eksenli Çalışanlar Sendikası, Enerji-Sen, ÖDP, ESP, EHP, Halkevleri, Genç-Sen, Gençlik Muhalefeti, Loç Vadisi Koruma Platformu, Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu, Karadeniz İsyandadır Platformu’nun da aralarında olduğu çok sayıda sendika, demokratik kitle örgütü de destek verdi. 
Sıhhıye Meydanı’nda toplanan kitleyi Bandista müzikleriyle karşıladı. Alana tüm katılımcı grupların gelmesiyle beraber başlayan miting de önce sendikalar, siyasi parti ve meslek odası başkanları sahneye çıkarak mitinge katılan kitleyi selamladı. 
 
Mitingin ilk ve tek konuşmasını TMMOB Genel Başkanı Mehmet Şoğancı yaptı. Konuşmasına Nazım Hikmet’in bir şiirini okuyarak başladı. Yaptığı uzun konuşmada Soğancı, AKP iktidarının politikalarını, Ortadoğu’da Libya ile birlikte süren emperyalist saldırıları, Kürt sorunundaki inkarcı politikaları eleştirerek TMMOB yönetimi tarafından hazırlanan seçim tavrına dair bildirgeyi miting katılımcılarına oylattı. 
 
Soğancı’nın konuşmasının ardından miting Bandista ve Sevin Eratalay’ın şarkıları ve miting alanında çekilen halaylarla son buldu.
 
 
 
politeknik.org.tr
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Spread the love