Binler: “İnternetime Dokunma!”

Çok sayıda il merkezinde on binlerce internet kullanıcısı, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun 22 Ağustos’ta yürürlüğe koyacağı ‘filtreli internet’ kararını protesto etti 
“İnternetime dokunma” eylemlerinin en kitleseli Taksim İstiklal Caddesi üzerinde gerçekleşti. Saat 14.00’dan itibaren Taksim Tramvay Durağı’nda toplanmaya başlayan 20 bini aşkın internet kullanıcısı, Tünel’e kadar yürüdü. 
Artık başbakan da giremeyecek 
22 Ağustos 2011’de yürürlüğe girecek ‘İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” başlıklı yönetmeliğe göre her internet kullanıcısı 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda bırakılacak. Aile, çocuk, yurtiçi ve standart olarak belirlenen internet paketlerini seçen aboneler paketlere göre ‘yasaklanan’ sözcük barındıran sitelere giremeyecek. Filtreyi aşmak yasa kapsamında suç sayılıyor. Ayrıca internet kullanıcıları sadece kendileri için belirlenen ad ve şifreyle internete girebilecek. Bu durum da her kişinin girdiği internet sitesinin ve yaptığı işlemin kayıt altına alınması anlamına geliyor.“İnternetime dokunma” ana pankartı arkasında sıralanan sansür karşıtlarının oluşturduğu yürüyüş kolu, neredeyse tüm caddeyi boydan boya kapladı. Ekşi sözlük başta olmak üzere benzer formattaki site kullanıcılarının yoğun katılım gösterdiği yürüyüşte “Tayyip elini internetten çek”, “Sansüre karşı omuz omuza”, “Hüseyin Üzmez de Haydar üzer mi”, “TİB’siz internet istiyoruz” sloganları atıldı. 
Eylemde internet kullanıcılarının hazırladığı “Bir iki üç TİB…”, “Kitapları toplatan, interneti kapatan hükümet istifa”, “Vatan yahut filitre!”, “Biz filtreyi sadece kahvede severiz”, “Aferin, çok iyi düşünmüşsün” yazılı renkli dövizler de dikkat çekti. 
İstiklal Caddesi boyunca coşkularını yitirmeden yürüyen internet kullanıcıları, Tünel’de biten yürüyüşün ardından uzun süre sloganlar ve çeşitli performanslarla beklemeyi sürdürdü. 
İzmir’de ise sansür karşıtları Sevinç Pastanesi ve Tansaş önünde buluşarak Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. “Sansüre karşı omuz omuza”, “Modeme kalkan eller kırılsın” sloganlarının atıldığı eyleme çok sayıda İzmirli katıldı. 
Ankara’da buluşmanın adresi Sakarya Caddesi oldu. Cadde üzerinde bir araya gelen yüzlerce kişi “Zıpla zıpla, zıplamayan sansürcü” şeklinde tempo tutarak bağırdı. Eylemciler, “Yalandan BıkTık”, “Vur vur inlesin sansürcüler dinlesin”, “İnternet bizimdir bizim kalacak” yazılı dövizler taşıdı. 
Mersin’de de saat 14.00’da Ulu Camii önünde toplanan kitle “İNTERNETİME DOKUNMA” pankartı arkasında Taşbina’ya kadar yürüdü. 
Mersin bağımsız milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü’nün de katıldığı eylem oldukça coşkulu geçti. Yürüyüş boyunca sıkça “internetime dokunma, özgürlüğüme tıklama” sloganı atan grup ellerinde “TİB’siz internet”, “Hüseyin üzmez: bende çocuk paketi kullanıyorum” “böyle buyurdu THE imam” gibi dövizler taşıyarak eyleme renk kattı. “V for vendetta” filminde esinlene bir grup ise eyleme maskelerle katıldı. 
Eylemin ardından bir konuşma yapan Ertuğrul Kürkçü, Ortadoğu’da başlayan isyan dalgasında sosyal paylaşım sitelerinin etkisine değinerek, kısıtlama çabalarının aynı zamanda toplumsal hareketleri kontrol altına alma kaygısı taşıdığına dikkat çekti. 
Siz yayınlamayın, biz internette yayımlarız 
Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Antalya, Zonguldak, Bodrum, Denizli ve pek çok şehirden binlerce kişinin Sansüre Karşı Yürüyüş’leri ancak eylemcilerin kendi araçlarıyla paylaşılabildi. Binlerce kişinin “AKP elini internetten çek” çağrısıyla yürüdüğü sırada TV kanalları eylemlere sansür uyguladı. İnternet kullanıcıları kendi haberlerini, sosyal paylaşım sitelerinde, forum sitelerinde ve ulaşabildikleri tüm internet alanlarında kendileri yaptı. 
Eylemcilerin kendi fotoğraflarını paylaştıkları çeşitli sitelerden derlediğimiz fotoğrafları paylaşıyoruz. 
kaynak: Sendika.Org