TMMOB Ankara İKK: “Artık Canımız da Tehlikede”

Ankara`da Yukarı Dikmen Vadisi`nde yıkım saldırıları sistematik mafyatik biçimlerle devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi yedi yıldır yıkamadığı Yukarı Dikmen Vadisi için ihale açarak yıkım işlerini taşeron bir şirkete devretmişti. Yıkım işleri ihale edilen Dikmen Vadisi`ne 12 Şubat 2013 sabahı özel güvenlikleriyle, silah, bıçak ve sopalarıyla gelen taşeron şirket, Dikmen halkının meşru direnişiyle geri çekilmek zorunda kalmıştı. İhaleyi alan taşeron şirket, Dikmen Vadisi`ne 14 Mart 2013 sabahında ikinci kez, av tüfekleri, sayıca kalabalık adamları ve sopalarıyla geldi. Şirket yetkilileri ve çalışanları tarafından birden fazla tüfeğin büyük bir rahatlıkla halkın üzerine doğru patlatıldığı, ellerinde sopalarla gerçekleştirme girişiminde bulundukları yıkım saldırısında Dikmen halkı nefsi müdafaa yaparak saldırıyı püskürttü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından uzun zamandan beri tehditler, süre vermeler, tedirgin edici ve yıldırıcı politikalarla gözdağı verilen ve her türlü araçla şiddet uygulanan Vadi halkı, sadece insanca koşullarda barınma hakkını istemektedir. Rant isteğini hiçbir şekilde gizlemeyen Büyükşehir Belediyesi`nin ve onun taşeron şirketinin gerçekleştirdiği mafyatik müdahaleler kabul edilemez. Bu düşmanca siyasetin çıkış yolu yoktur. Büyükşehir Belediyesi halkın üstüne ‘mafyatik` şirketlerini salmak yerine halkın barınma sorununu insani koşullarla çözmenin yolunu düşünmelidir.

Bu olay açıkça ortaya koymaktadır ki; yedi yıldır evleri için, hayatları için direnen Dikmen halkına karşı Büyükşehir Belediyesi Dikmen`de rant uğruna bir kıyım yaratmaktan hatta kan dökmekten bile çekinmemektedir.

Buna karşı TMMOB Ankara İKK olarak biz, uzun yıllardır barınma mücadelesi yürüten Dikmen halkının can güvenliğine karşı gerçekleşen bu tarz mafyatik müdahaleleri ve buna yol veren Büyükşehir Belediyesi`ni şiddetle kınıyoruz. Öte yandan basının haberi sorgulamadan, yanlı ve manipüle etme amaçlı servis ederek kamuoyunu yanlış bilgilendirmesine de dikkati çekmek istiyoruz. Ayrıca ‘mafya` ile halkı karşı karşıya getirenler, Dikmen halkının açıktan can güvenliğini tehdit eden saldırı girişimlerinde bulunanlar ve bu girişimlere ‘çanak tutanlar` hakkında gerekli işlemlerin yapılması için ilgilileri bir kez daha göreve davet ediyoruz.

Dikmen halkı yalnız değildir. Dikmen halkının yanında olduğumuzu bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.

 
TMMOB Ankara İKK