TMMOB 44. Olağan Genel Kurulu’nda ilk iki gün tamamlandı
Spread the love

TMMOB 44. Olağan Genel Kurulu’nda ilk iki gün tamamlandı. İlk gün açılışın ardından 43. dönem çalışma raporu üzerine görüşmeler gündemine geçildi. İkinci gün kadın mühendislerin ve genç mühendislerin talepleri ve mücadelesi ön plana çıktı.

TMMOB 44. Olağan Genel Kurulu’nda iki gün tamamlandı. Geçen dönemin çalışma raporunun sunulmasının ardından yapılan 43. dönem çalışmalarının değerlendirilmesi ve öneriler gündemine geçildi. Kürsü konuşmalarında mevcut yönetimdeki egemen yapıya karşı TMMOB 4. Kadın Kurultayı’nda yaşananlar ve TMMOB’li kadınların mücadelesi, genç mühendislerin çalışma yaşamı ve talepleri ön plana çıktı.

TMMOB’de kadın mühendisler var!
TMMOB üyesi kadınların eşit temsiliyet talepleri ve gelecek dönem TMMOB’de kadın mücadelesini yaratma iddiası TMMOB 44. Olağan Genel Kurulu’nda ikinci günün gündemini belirledi. Genel kurulda söz alan kadın delegeler TMMOB’nin erkek egemen yapısının 4.Kadın Kurultayı ile açığa çıkan yüzünü eleştirdi, eşitlik istedi.

tmmob_f_htmmob_n_u

TMMOB genç mühendislerle güçlenmeli
İkinci gün devam eden görüşmelerde ön plana çıkan bir dinamik de genç mühendisler oldu. Delegeler arasında çok az sayıda bulunan genç mühendisler, mimarlar, şehir plancıları; gençlerin çalışma yaşamında yaşadığı güvencesizliklere değindi, TMMOB’nin bu mücadele alanına yüzünü dönmesi gerektiğini, TMMOB kurullarında gençlerin temsil edilmesini sağlayacak çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

tmmob_b_y tmmob_s

Eleştirilere tahammülsüzlükle genel kurulda ara
Genel kurulda Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Makar’ın yaptığı konuşmada; TMMOB’nin ücretli mühendislerin çalışma yaşamına ilişkin mücadele alanını boş bırakması konusundaki eleştirileri genel kurula ara verilmesine sebep olan tepkilerle karşılaştı. Makar’ın konuşmasının ardından kendisine yöneltilen sözlü sataşmalara, TMMOB’nin genç mühendislere temas etmesi gerektiğini savunan delegeler izin vermedi. Genç mühendislere, taleplerine dönük sözlü saldırıların devam etmesiyle genel kurul divanı oturuma ara verdi.

tmmob_m_m

TMMOB’de demokrasi, eşit temsiliyet, mücadele
TMMOB 44. Olağan Genel Kurulu verilen aranın ardından görüşmelerle yeniden devam etti. Kürsüden söz alan delegeler büyük çoğunlukla TMMOB ve kadın mühendisler çalışmaları, genç mühendisler ve TMMOB mücadelesini değerlendirdi, gelecek dönemin bu iki dinamikle kurulması gerektiğine işaret etti.

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Kimyon 4. Kadın Kurultayı’nın ardından şubesinin yaptığı açıklamayla ilgili kendisinin de dahil olduğu yönetim kurulu üyelerine açılan soruşturma sürecini anlattı. Kimyon, 43. dönem TMMOB YK başkanı Mehmet Soğancı’nın başvurusuyla başlatılan soruşturmanın ‘TMMOB’yi kamuoyunda küçük düşürme’ gerekçesiyle yapıldığını söyledi. Kimyon, TMMOB’yi kamuoyunda küçük düşüren açıklamanın kurultaydan sonra TMMOB Yürütme Kurulu’nun yağtığı açıklama olduğunu ifade etti, delegasyondan iki açıklamayı okumalarını istedi.

tmmob_d_k

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Atatürk Orman Çiftliği’nin Kaçak Saray ile yağmalanması ve Melih Gökçek’in rant odaklı kent politikalarına karşı şube olarak yaptıkları çalışmalar sebebiyle hakkında pek çok dava sürecinin başladığını, kendisinin sokak afişleriyle hedef gösterildiğini ifade etti. Candan tüm bu süreçlerde ve duruşma günlerinde TMMOB yönetim kurulu üyelerini bu mücadelede yanında görmediğini, TMMOB’de birliğin zedelendiğini vurguladı.

TMMOB’nin mevcut yönetiminin kadın mühendisler ve genç mühendisler mücadele alanlarındaki eksikliğinin eleştirilmesine karşı mevcut yönetimi ve çalışmalarını sahiplenen konuşmalar da yapıldı.

Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi’nden savaşın yıkımı sergisi
ŞPO Diyarbakır Şubesi Sur, Cizre, Nusaybin ve Silopi’de savaşın yıkımını gösteren fotoğraf sergisiyle genel kuruldaydı. Genel kurulda Kürt halkının karşı karşıya kaldığı savaş ve yıkıma karşı dayanışma talepleri birçok delege tarafından dile getirildi.

tmmob_s_1 tmmob_s_2

TMMOB’li kadınlar standı
TMMOB’ye üye kadın mühendis, mimar, şehir plancıları mücadelelerini anlattıkları broşür ve bülten çalışmalarıyle stand açtı.TMMOB’li kadınların standı iki gün boyunca genel kurul delegelerinin uğrak noktası oldu.

tmmob_k

Genel kurul devam ediyor
TMMOB 44. Olağan Genel Kurulu üçüncü günüyle devam ediyor. Üçüncü günde gelecek dönem çalışmaları için verilen karar önergeleri görüşülecek.

tmmob_1IMG_20160528_030028 tmmob_t_ctmmob_2 tmmob_ddp

politeknik.org.tr


Spread the love