TMMOB 44. Dönem Yönetim Kurulu belirlendi, değişime ‘hayır’ dendi
Spread the love

TMMOB 44. Dönem Yönetim Kurulu bugün (4 Haziran) ilk kez toplandı. Mehmet Soğancı’nın 6 döneminin ardından Makina Mühendisleri Odası’nın temsilcisi olarak gelen Emin Koramaz TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Genel kurulda; 4.Kadın Kurultayı kararlarının içinde kabul edilen eşbaşkanlık kararının uygulanması için TMMOB 2’nci Başkanlığı’na aday olan tek kadın üye Ümit ÖZCAN, Yürütme Kurulu’nda yer alamadı.

TMMOB 44. Dönem Yönetim Kurulu ilk toplantısını bugün (4 Haziran) Ankara’da yapıldı. TMMOB Yönetim Kurulu’nun ilk gündemi olan görev dağılımı gerçekleştirildi. Makina Mühendisleri Odası’dan (MMO) 6 dönemdir temsilci olarak gelerek Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Mehmet Soğancı’nın yerine bu yıl yine MMO temsilcisi olarak seçilen Emin Koramaz, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Geçtiğimiz dönem Yönetim Kurulu’nda kadın üye Neriman Usta’ya hakaret eden, Usta’yı tehdit ederek üzerine yürüyen Züber Akgöl yine ikinci başkan oldu.

Yürütme Kurulu’nda değişime ‘hayır’ dendi 
TMMOB Yürütme Kurulu’nda Emin Koramaz ve Züber Akgöl dışında Mimarlar Odası’ndan Bahattin Şahin sayman göreviyle, Fizik Mühendisleri Odası’ndan Ekrem Poyraz, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’ndan Ali Fahri Özten, Kimya Mühendisleri Odası’ndan Mehmet Besleme geçtiğimiz dönem olduğu gibi yine üye olarak yer aldı. Yürütme Kurulu’nun bu dönem 9 kişiye çıkarılmasıyla; geçtiğimiz dönem TMMOB YK üyesi olan Gıda Mühendisleri Odası’ndan Kemal Zeki Taydaş’ın yanısıra bu sene TMMOB Yönetim Kurulu’na seçilen Elektrik Mühendisleri Odası’ndan Cengiz Göltaş, Ziraat Mühendisleri Odası’ndan Turhan Tuncer Yürütme Kurulu’nda yer aldı. Yürütme Kurulu’nda Mehmet Soğancı ve Mehmet Torun dışındaki üyeler yerini korumuş oldu.

Eşbaşkanlık kararı yok sayıldı, tek kadın üyeye Yürütme Kurulu’nda yer verilmedi
TMMOB 44. Olağan Genel Kurulu’nda kabul edilen fiili eşbaşkanlık kararı, görev dağılımı yapılırken yok sayıldı. İki listeyle gidilen TMMOB Genel Kurul seçimlerinde, “Birlik, Dayanışma, Eşitlik, Mücadele Adayları”ndan oluşan Kırmızı Liste’den TMMOB YK’ye tek kadın üye olarak giren Ümit Özcan; genel kurul kararının uygulanabilmesi için ikinci başkanlığa aday oldu, ancak seçilmedi. Geçtiğimiz dönem olduğu gibi bu dönem de Yürütme Kurulu’nda kadın temsiliyeti gerçekleşmedi.

politeknik.org.tr


Spread the love