Temiz hava hakkı talep edenler kazandı, Madde 45 geri çekildi

Baca gazı filtresi olmadan çalışan kömürlü termik santralların 2 yıl daha çalışmasına imkan sunan Maden Kanunu Teklifi’nde yer alan 45. Madde tepkiler sonucu geri çekildi

Kömürlü termik santralların filtre ve baca gazı gibi çevre yatırımlarına 2 yıl erteleme getiren, Maden Kanunu Teklifi’nde yer alan 45. Madde, bugün (14.02.2019) TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. 45. Madde, tepkiler üzerine ortak önerge ile Maden Kanunu Teklifi’nden çıkarılarak komisyona geri çekildi.

60 bin kişinin talebi kabul edildi

Türk Tabipleri Birliği, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Toraks Derneği gibi çevre ve sağlık alanında çalışan 17 kurumun üyesi olduğu Temiz Hava Hakkı Platformu ve yasa kapsamındaki santrallerin bulunduğu beş ilden yerel platformlar, teklifin geri çekilmesi için Meclis’e 60 bin imza verdi.

Termik santraller filtresiz çalışamayacak

2013 yılında kömürlü termik santralların özelleştirilmesinin ardından, santralların çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı.Madde 45’in yasa teklifinden geri çekilmesi ile Çanakkale, Kahramanmaraş, Karabük, Kütahya, Manisa, Muğla, Sivas, Şırnak ve Zonguldak’ta bulunan en az 10 santral 2019 sonuna kadar filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi tüm çevre yatırımlarını tamamlamak zorunda.

politeknik.org.tr