TEAİŞ’ta trafo patladı; 1işçi hayatını kaybetti
Spread the love

Bahçelievler’de Trakya Şebeke İşletme Grup (TEİAŞ) Müdürlüğü’nde meydana gelen trafo patlamasında 1 işçi yaşamını yitirdi, 4 işçi yaralandı

İstanbul’un Bahçelievler  İlçesi’ne bağlı Soğanlı Mahallesi’nde bugün (18 Ocak ) sabah 9.30 sıralarında Trakya Şebeke İşletme Grup Müdürlüğü içerisinde bulunan bir trafoda bakım yapıldığı sırada patlama meydana geldi. Patlamada işçi Sinan Aksoy hayatını kaybederken, 2’si ağır olmak üzere 4 işçi de yaralandı. Dağıtım merkezinin 154kv’lık kısmında meydana gelen patlamada sonrası görgü tanıkları çıkan yangına maruz kalan işçilerin işe uygun kıyafetinin bulunmadığını belirtti. Yaşananları incelemek üzere patlamanın meydana geldiği yere gelen bilirkişi ve işçilere hiç bir güvenlik önlemi ve kişisel koruyu donanım ekipmanı sağlamadan ölüme yollayan TEİAŞ açıklama yapmaktan kaçındı.

Yangın ve patlama ilk değil
İş cinayeti sonrası olay yerine giden İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi üyeleri, Bahçelievler’de buluna Trakya Şebeke İşletme Grup Müdürlüğü’nde geçtiğimiz perşembe (15 Ocak) gecesi yine aynı trafoda yangın çıktığını, cinayetin göz göre göre yaşandığını belirtti.

Enerji işçileri ölmeye devam ediyor, ‘önlem alınsın’ diyenler işten çıkarılıyor
İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için Türkiye’de her gün en az dört işçi yaşamını yitirirken, yine bir Elektrik Dağıtım Şirketi olan BEDAŞ’ta işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmasını talep eden işçiler yaklaşık beş ay önce işten çıkarılmıştı. Özelleştirme süreciyle birlikte Cengiz-Limak- Kolin’e (CLK) satılan BEDAŞ’ta, işçi sağlığı ve iş güvenliği şartları sağlanmadığı için iş bırakan ve sonrasında işten çıkarılan Enerji-SEN üyesi işçilerin güvenli çalışma hakkı mücadelesi, halen BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde kurdukları çadırla devam ediyor.

politeknik.org.tr

 


Spread the love