Validebağ’da kaçak inşaatlara izin yok

Validebağ’ı savunanlar, koruda sürdürülen kaçak projelere ve inşaat girişimlerine karşı yürüdü.

Validebağ Gönüllüleri ve Validebağ Savunması’nın çağrısıyla bugün (18 Ocak) Koşuyolu’nda bir araya gelen yaşam savunucuları, koruda sürdürülmek istenen kaçak inşaat çalışmalarına karşı İzci Evi’ne yürüdü. Üsküdar Belediyesi’nin Validebağ Korusu üzerinde sürdürdüğü talan projelerine tepki gösteren İstanbullular, 1.Derece Sit Alanı olan korudaki inşaat çalışmalarının durdurulması çağrısı yaptı.

Çalışmalar dursun yoksa biz durduracağız
Validebağ Öğretmeni önünde yapılan açıklamada konuşan Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi’nin Validebağ Korusu’na gözünü diktiğini her gün saçmasapan bir saldırı ile karşılaştıklarını belirtti. Belgin, açıklamanın yapıldığı Öğretmenevi Bahçesi’nin önceden korunun bir parçası olduğunu, şimdi ise bahçenin betonla doldurulduğunu hatta bunun bütün koruya yayılmaya çalışıldığını söyledi. Belgin, korunun farklı noktalarındaki talan denemelerinin bir an önce son bulması gerektiğini, bulmadığı takdirde bizzat yaşam savunucuarı olarak kendilerinin çalışmaları durduracağını açıkladı.

“İzci dediğin evde mi yaşar?”
Öğretmenevi sonrasında, Validebağ Korusu’nun doğusunda bulunan ve koruma kurulu’nun sit alanı derecesini düşürerek izin verdiği kaçak inşaat çalışmalarının yapıldığı izci evine yürüyen Validebağ gönüllüleri, proje için kazılan çukurları kapattı. Burada basın açıklaması okuyan yaşam savunucuları “Kestiğiniz ağaçların yerine döşediğiniz mermer taşlarla, çay bahçeleri, kafeteryalar ve düğün alaylarıyla 1. Derece doğal sit alanının dokusunu bozdunuz. Tarihi eserin ön görünümünü bozacak şekilde gecekondu ahşap çay ocaklarını, çelik konstrüksiyonlu göçebe çadırlarını izinsiz, hukuksuz yaptınız. Yüzlerce yılda oluşan nebati toprak tabakasını yok ettiniz. Koru içinde kendiliğinden büyüyen doğal çimenlerin üzerine rulo çim döşeyerek toprağın doğallığını bozdunuz. Toprak altında yaşayan canlıların yaşam hakkını elinden aldınız. Bunun hesabını vereceksiniz. Hukukun yok sayıldığı yerde direniş haktır.” ifadelerini kullandı.

Eylem, inşaat için açılan kazı alanları kapatıldıktan sonra tamamlandı.

validebag_y_1 validebag_y_2 validebag_y_3 validebag_y_4 validebag_y_5

politeknik.org.tr