TCDD’nin Özelleştirilmesine Karşı Tepki Büyüyor

TCDD’nin özelleştirilmesini ve demiryolu çalışanlarının tasfiyesini öngören tasarının Meclis’e gelmesi üzerine demiryolu çalışanları mücadele kararı aldı.

Kamu kurumu olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) özelleştirilmesini öngören tasarı 6 Mart günü TBMM’ye sunuldu. Tasarı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi (TCDD Taşımacılık A.Ş.) kurulmasını öngörüyor.

Tasarıya göre, ülkemizde bulunan tren işletmesi ile ilgili birimler, kurulacak olan bu yeni şirkete devredilecek. Emekliliği gelen demiryolu çalışanları ise, fazla ikramiye verilerek emekli edilecek. Demiryollarında kadrolu çalışanların sayısını azaltmayı amaçlayan tasarı, güvencesiz çalışmanın olduğu yeni bir alan yaratıyor.

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS), Kamu Sen’e bağlı Türk Ulaşım Sen ve demiryollarında örgütlü derneklerin oluşturduğu Demiryolu Çalışanları Platformu dün (13 Mart) gerçekleştirdiği eylemlerle yeni tasarıya karşı tepkilerini dile getirdi.

Demiryolu Çalışanları Platformu Ankara’da TBMM’ye yürürken, İstanbul’da Haydarpaşa Tren Garı’nda bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamalarda, demiryollarının özelleştirilmesine ve çalışanların tasfiyesine karşı mücadele edileceği ifade edildi.

politeknik.org.tr