AKP Rant Amacıyla İstanbul’a Saldırmaya Devam Ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Afet Yasası kapsamında İstanbul’da 42 Bin 300 hektarlık alanı proje alanı ilan etti. Proje ile birçok mahalle, içme suyu havzaları, tarım arazileri ve ormanlar rant amacıyla yapılaşmaya açılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Afet Yasası kapsamında İstanbul’un Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Esenyurt, Başakşehir, Esenler, Arnavutköy ve Eyüp ilçelerini yeni proje alanı ilan etti. Toplamda 42 bin 300 hektarlık alanı kapsayan proje İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan toprakların 8’de 1’inin dönüşümünü öngörüyor.

Proje ile içme suyu havzalarının, tarım arazilerinin ve ormanların bulunduğu alanlar sermayeye yeni rant alanları yaratmak üzere yapılaşmaya açılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yazdığı yazıda, gerekirse acele kamulaştırma yapılmasını bildirdi.

İstanbul’da sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesi için kuzey ormanlarının, doğal alanların ve ekolojik değerlerin korunması gerekirken AKP, söz konusu projeyle Karadeniz kıyısından başlayıp Küçükçekmece Gölü’nü içine alarak Marmara Denizi’ne kıyı oluşturacak şekilde büyük bir alanı yapılaşmaya açıyor, sermayeye sunuyor.


politeknik.org.tr