Taş ocağına ve hafriyat kamyonlarına isyan: Köylüler yolu kesti
Spread the love

İstanbul Silivri’de Danamandıra Köyü’ne kurulan taş ocaklarına ve köyün içinden geçen hafriyat kamyonlarına karşı köylüler yolu kesti, eylem yaptı. Köylülerin tepkilerine aylardır kulak tıkayan jandarma ve kaymakamlık eylemi engellemeye çalıştı. Talepleri için 5 gün süre veren köylüler hafriyat kamyonları gidene kadar mücadeleye devam dedi.

İstanbul Silivri Danamandıra Köyü’nü ve etrafında faaliyet gösteren taş ocaklarına ve hafriyat kamyonlarına isyan eden köylüler bugün (16 Ağustos) köy içindeki Mandıra Caddesi’nde yolu keserek eylem yaptı. Köy içinden günde binlerce hafriyat kamyonu geçtiğini, kamyonların tüm halkın can güvenliğini tehdit ettiğini, yaşam alanlarının taş ocağının tozu altında kaldığını belirten köylüler hafriyat kamyonlarının köyden geçisine müsade etmeyeceklerini belirtti. Jandarmanın OHAL tehdidine ve engellemelerine rağmen yolu kapatan ve oturma eylemi yapan kadınlar ‘Köyümüzü tahrip edenler gidecek, başka yolu yok’ dedi.

Kadınların ve çocukların yoğunluklu katıldığı eyleme Kuzey Ormanları Savunması da destek verdi. Yaşam savunucuları, Kuzey Marmara’yı mega projelerle ve projeleri besleyen taş ocaklarıyla delik deşik eden anlayışa karşı ortak mücadele ve dayanışma çağrısı yaptı.

Danamandıralılar, 21 Ağustos’ta Kaymakamlıkla yapılacak görüşme sonrası sorunların çözülmemesi durumunda yeniden eylem kararı alarak yürüyüşü sona erdirdi.


politeknik.org.tr


Spread the love