Talan Yasalarınızı Uygulatmayacağız

Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu (STHP) yaptığı bir basın açıklaması ile AKP hükümeti tarafından çıkarılan ve çıkarılacak olan talan yasalarının uygulatılmayacağını, mücadelenin sonuna kadar sürdürüleceğini vurguladı.

 

Bugün (10 Şubat) Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen STHP bileşenleri doğayı katletmek için yapılan yasal düzenlemeleri uygulatmayacaklarını belirttiler. Açıklamada söz alan Özge Ozan, AKP’nin emek ve doğa düşmanı yasaları bir bir meclisten geçirdiğini, son günlerde emekçilerin yoğun tepkisine rağmen mecliste görüşülen Torba Yasa’nın da bunun son örneği olduğunu belirtti. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nu protesto eden Öğrenci Kolektifi üyelerinin gözaltına alınmasını kınadıklarını belirten Ozan, üniversitelerini ve doğayı savunan öğrencilerin yanında olduklarını belirtti.

“Tabiatı yok eden yasaya hayır”, “AKP elini doğadan çek”, “Su yaşamdır satılamaz” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını platform adına Kızılca Yürür okudu. 29 Aralık’ta mecliste görüşülen Yenilenebilir Enerji Kanunu adlı yasaya son anda eklenen bir madde ile milli parklar, muhafaza ormanları, doğal SİT alanlarının enerji bahanesiyle şirketlerin talanına açıldığının belirtildiği açıklamada  “Artık yaşam ve koruma alanlarımız hükümetin atadığı koruma kurullarının iki dudağı arasına girmiş bulunuyor.” denildi.

Açıklamada ayrıca YEK Yasası ve son birkaç aydır meclis komisyonlarında görüşülen Tabiatı ve Biyoçeşitliliği Koruma Yasası gibi hükümetin geçirdiği düzenlemeler ile doğal yaşam alanlarımızı hukuki yönden savunmanın olanaksız kılındığı belirtilirken, doğal koruma alanlarının burada yaşayan canlıların ve halkların çıkarları hiçe sayılarak, dönüştürülemeyeceği ve kullanıma açılamayacağı dile getirildi.

 

Açıklamanın tam metni için tıklayınız…

 

politeknik.org.tr