Taksim Tek Ses ‘Hükümet İstifa’

AKP faşizmine karşı Taksim’de yükselen direniş ülkenin dört bir yanına yayıldı. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda yüzbinler sık sık “Hükümet İstifa” sloganı atıyor.

 

Taksim projesi çerçevesinde Gezi Parkı’na Topçu Kışlası görünümlü AVM yapılmasına karşı başlayan direniş, AKP faşizmine karşı halk isyanına dönüştü.

28 Mayıs günü Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine karşı başlayan nöbet 31 Mayıs’ta AKP faşizmine karşı kitlesel direnişe dönüştü. 31 Mayıs günü saatlerce süren direnişin ardından 1 Haziran’da Taksim meydanı’na girildi. Taksim Meydanı’nda başlayan direniş ülkenin dört bir yanına yayıldı.

AKP faşizmine karşı süren direniş 7. gününe girerken Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda sürekli “Hükümet istifa” sloganı atılıyor.

Direnişin Acil Talepleri Belirlendi

Taksim Dayanışması dün (3 Haziran) bir basın açıklaması yaptı. Taksim Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında, Taksim’de başlayan direnişin tüm ülkeye yayıldığı ifade edildi. Bunun üzerine alkışlar ve sloganlarla ülkenin diğer meydanlarında süren direnişlere destek verildi. Basın açıklamasının devamında, hükümetin tüm baskıcı ve anti-demokratik uygulamalarına karşı süren direnişin acil taleplerini açıklandı.

Talepler şu şekilde;

• Gezi Parkı, Park olarak kalacaktır. Ne Taksim’de Topçu Kışlası’na ne de tüm doğa ve yaşam alanlarımızın talanına izin vermeyeceğiz.

• Gezi Parkı’ndaki direnişten başlayarak halkın demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan, yüzlerce insanın yaralanmasına neden olan sorumlular, başta İstanbul ve Ankara Valileri ve Emniyet Genel Müdürleri olmak üzere derhal istifa etmelidir. Gaz bombası kullanılması yasaklanmalıdır.

• Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı, haklarında hiçbir soruşturma açılmamalıdır.

• Taksim başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarında, kamusal alanlarda toplantı, eylem yasaklarına son verilmelidir.
 

politeknik.org.tr