TAEK Nükleerde Denenmemiş Teknolojiye Olur Verdi

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK), Rusya’da prototip olan bir nükleer santral projesine olur vererek, kendi oluşturduğu ölçütleri yok saydığını öne sürdü.

Greenpeace’den yapılan açıklamada, TAEK’in, Atomstroyexport- Inter Rao- Park Teknik konsorsiyumunun teklifini onayladığına işaret edilerek, Greenpeace’in internet eylemi başlatacağı ifade edildi. TAEK’in aldığı kararla kendi yeterlilik ölçütlerine ters düştüğü öne sürülen açıklamada, “TAEK, ölçütlerde yer alan ‘sınanmışlık’ maddesini ihlal ederek Atomstroyexport’un sadece Rusya’da prototip düzeyinde inşasına bu yıl başlanan VVER-1200 reaktörüne onay verdi. Denenmemiş bir teknolojiyi kabul ederek de her türlü güvenlik açığını ve hesaplanmamış maliyet artışlarını da onaylamış oldu denildi.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, denenmiş olan teknolojilerin sonuçlarının başta Çernobil olmak üzere her yıl nükleer santrallerde yaşanan yüzlerce kaza ile görüldüğünü, sadece Fransa’da her yıl rapor edilmesi gereken ortalama 900 olay yaşandığını ifade etti. Diker, “TAEK’in bu kararı aynı zamanda oluşturduğu kriterlerde ve süreçlerde ne kadar ciddiyetsiz davrandığını da gösteriyor. Şimdi Hükümet yapılan bir hatayı yeni hatalarla çözümsüzlüğe mi sürükleyecek yoksa gerçek çözümler mi üretecek ona karar vermeli” dedi.

Kaynak: radikal.com.tr