EMO’dan Gökçek’e Yanıt
Spread the love

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Musa Çeçen, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in Oda’ya yönelik sözlerini çirkin bir saldırı olarak nitelendirerek Oda’nın bununla ilgili hukuki süreç başlatığını ve dava açacağını bildirdi.


Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Musa Çeçen, EMO üyesi bilirkişiler tarafından hazırlanan rapora yönelik Melih Gökçek tarafından yapılan suçlamalara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Çeçen, EMO’nun TMMOB bağlı odalarla birlikte resmi bilirkişi raporu hazırlamakla görevli olduğunu ifade ederek, “Bilirkişilerin hazırladığı raporlar, Oda görüşlerini değil, Bilirkişilerin mesleki ve hukuki sorumlulukla yaptıkları tespitleri içerir. Bu raporlara Odamızdan herhangi bir müdahalenin yapılması söz konusu değildir” dedi.

EMO’nun bilirkişilik yapacak üyelerine eğitim verdiğini söyleyen Çeçen, mevzuat, bilim ve teknik alandaki gelişmeler konusunda mühendislerin mesleki alanda gelişimini arttıracak çalışmaların da yapıldığını kaydetti.

Çeçen, İçişleri Bakanlığı’nın 27 Mayıs 1998 tarihinde EMO’dan bilirkişi talep etmesi üzerine görevlendirilen mühendislerin yeminli bilirkişi olarak, EGO Genel Müdürlüğü ve üreteci şirketin fabrikasında incelemeler yaptığını kaydederek, raporun 22 Eylül 1998’de tamamlandığını belirti. Hazırlanan bu raporun ardından Melih Gökçek’in Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden bir bilirkişi raporu istediğine işaret eden Çeçen şöyle konuştu:
“Melih Gökçek, mahkeme sürecinde Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden istenilen bilirkişi raporuyla EMO’nun hazırladığı bilirkişi raporunun kasıtlı olduğunun belirlendiğini ve kendi yaptıkları ihalelerin aklandığına ilişkin söylemleriyle halkı kandırmaktadır.

Söz konusu rapor mahkeme tarafından talep edilmediği gibi, ihaleye ilişkin incelemelerin de yapıldığı bilirkişi raporu da değildir.

Melih Gökçek, televizyon programında kamu yararı anlayışından ne kadar uzak olduğunu da, vatandaştan fazladan aldığı sayaç paralarıyla yatırım yaptığını söyleyerek göstermiştir. Böyle bir anlayışa sahip kişi ve kurumların , ne EMO’yu ne EMO üyelerini ne de bilirkişilik hizmetini sorgulamaya hakkı yoktur.”

 

 


Spread the love