Suyuna, Çayına, Metin’ine Sahip Çıkanlar Yürüdü
Spread the love

Derelerin Kardeşliği Platformu, İstanbul’da düzenlenen bir eylemle Hopa’da yaşanan saldırıları protesto etti. “Çocuklarımıza, doğamıza, suyumuza, emeğimize, kültürümüze ve Karadeniz’e sahip çıkıyoruz” diyen yüzlerce kişi sloganlarla Galatasaray’dan Taksim’e yürüdü. Eyleme Hopa Dereleri Koruma Platformu, Laz Kültür Derneği ve Gürcü Kültür Derneği üyeleri de destek verdi.
 
Derelerin Kardeşliği Platformu’nun çağrısıyla, yüzlerce kişi 19.00’da Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Platform’un “Su temel haktır satılamaz / Dereler özgür akacak” yazılı pankartı arkasında yürüyen kitle “Su haktır satılamaz”, “Hepimiz Hopalıyız hepimiz eşkıyayız” yazılı dövizler taşıdı.  
 
  
 
Yürüyüşte, Hopa’daki polis saldırısı sonucunda yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun resminin yer aldığı çok sayıda döviz ve pankart da taşındı. Metin hocanın, elinde limon tuttuğu bu resmi, öldüreni değil öldürüleni suçlayan AKP medyasının “Lokumcu elinde taş tutuyordu” çarpıtmalarına yanıt veriyor. Elinde limon, resminin yer aldığı dövizin sol başında üyesi olduğu Eğitim-Sen’in amblemi. 
 
 
 
“Metin ol Karadeniz!” Aynı gün Hopa’da şehre inen “eşkıya”lar, “Metin hocanın hesabını er ya da geç soracağız!” diye ilan ediyorlardı, Metin olduklarını. 
 
 
 
Yürüyüş sırasında “Metin’in katili imamın ordusu”, “Su haktır satılamaz”, “AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. İstiklal Caddesi’nden geçenler yürüyüş kortejine alkışlarla destek verdi. 
 
  
 
“Karadeniz suyuna, çayına, çocuklarına sahip çıkıyor!” 
Eylemde, Hopa’nın suyuna ve çayına sahip çıktığı için saldırıya uğradığı belirtildi; HES’ler ve Çay-Kur’u özelleştirme planları protesto edildi. 
 
 
 
 
Gazeteci Musa Ağacık, üzerinde Ahmet Şık ve Nedim Şener’in resimlerinin yer aldığı bir tişörtle eyleme katıldı. Ağacık hem eylemci olarak pankart taşıdı hem de elinde fotoğraf makinesi gazetecilik yaptı. 
 
 
 

Taksim’de Platform adına basın açıklamasını tutuklu yakını Reyhan Aksu okudu. Aksu, Hopa’da AKP mitingi sırasında ve sonrasında yaşanan saldırının sorumlularının peşini bırakmayacaklarını, çay ve fındıktaki sömürüye ve HES’lere karşı mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı. Eylemciler, hükümetin çay politikalarını protesto etmek için meydana yaş çay döktü. 
Tutuklu Hopalıların avukatları da Aksu’nun ardından bir açıklama yaparak, gözaltı ve savcılık sürecinde hükümet talimatıyla çok sayıda hak ihlali yaşandığını belirttiler. Eylem müzik dinletisiyle son buldu. Gerçek eşkıyanın AKP olduğunu söyleyen eylemciler “Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz!” ezgisini hep birlikte seslendirdi.
 
 
Kaynak: Sendika.Org 
 
  
 
 
 
 
 

Spread the love