Enerji-Sen BEDAŞ’ın Peşini Bırakmıyor
Spread the love

Enerji-Sen, 5’inci defa BEDAŞ’ın önündeydi. BEDAŞ bünyesinde taşeron şirketlerde çalıştırılan enerji işçileri, çalışma koşullarının düzeltilmesi, BEDAŞ’ta maruz kaldıkları hak gasplarının son bulmasını, işten çıkarılan arkadaşlarının işe alınmasını istedi. 
 
İşçilerin eylemine Halkevleri, Sosyal-İş İstanbul Şube üyeleri, Emekli-Sen üyeleri, İGD, SODAP, ESM yöneticileri, ÖDP İstanbul İl Örgütü yöneticileri, Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden ve Genç-Sen üyeleri destek verdi. 
İşçiler, BEDAŞ’ın bahçesine girdi ve eylemlerine başladı. İşçiler, Enerji-Sen pankartının yanı sıra “Elektrikte taşeron olmaz, bakanlık kararı uygulansın. İşten atılan işçiler işe geri alınsın” ve “BEDAŞ’ı Sezen Yavuz mu yönetiyor?” yazılı pankartlar da taşıdı. Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal burada bir konuşma yaptı. Kartal, 5’inci defa BEDAŞ önünde olduklarını ve daha önce basın açıklaması yapan işçilerin hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığını söyledi. Kartal, “BEDAŞ’a sorulduğunda taşeron şirketle kendilerinin bir alakası olmadığını ancak işçilerin işten çıkarılması mevzu bahis olduğunda BEDAŞ, taşeron şirkete resmi yazı yazıyor” dedi. 
BEDAŞ’ın işçilerin haklarını gasp ettiğini ifade eden Kartal, BEDAŞ’ın aynı zamanda İstanbul halkını da dolandırdığını söyledi. BEDAŞ’ın sahte ihbarnameler gönderip, sahte açma işlemleri yapıp abonelerin daha fazla fatura ödemesine neden olduğunu belirten Kartal, sahte haciz davalarının açılıp AKP’li hukuk bürolarına milyon liralar kazandırıldığının altını çizdi. 
Enerji çalışanlarının hemen her gün iş kazalarına maruz kaldığını ifade eden Kartal, BEDAŞ’ın gerekli güvenlik önlemlerini almadığını söyledi. Kartal, şunları söyledi: “Bir enerji işçisi, iş kazası geçiriyor. Patron, işçiyi devlet hastanesine göndermiyor. Özel hastanede tedavi ettiriyor. İşçinin ailesine de 3-5 kuruş veriyor ve böylece iş kazasının raporlanmamasını sağlıyor. Ancak ölümlü iş kazası olduğunda basının haberi oluyor” 
Kartal’ın konuşmasının ardından bir enerji işçisi basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasının ardından dün işten çıkarılan 22 işçi ve daha önce işten çıkarılan 4 işçi, neden işten çıkarıldıklarına ilişkin dilekçeler yazdı. Kamil Kartal ve işçilerin arasında seçilen 3 kişilik bir heyet dilekçeleri götürmek için BEDAŞ binasına girdi. Heyet içeride dilekçeleri verirken işçiler dışarıda oturma eylemi yaptı. 
BEDAŞ’a giden heyet, dilekçeleri ilettikten sonra işçilerin yanına geldi ve oturma eylemi sona erdi. Heyet adına Kamil Kartal dilekçeleri ilettiklerini ve takip numarası aldıklarını söyledi. Kartal, sürecin takipçisi olduklarını belirtti. Eylem Kartal’ın konuşmasının ardından son buldu. 

Kaynak: Sendika.Org

Spread the love