Şule İdil Dere Yoğurtçu Parkı’nda anıldı: Hafriyat terörü bitene kadar mücadeleye devam
Spread the love

İki yıl önce Yoğurtçu Parkı’nda yürüyüş yaparken İBB’ye ait hafriyat kamyonu tarafından katledilen Şule İdil Dere, yaşamını yitirdiği yerde anıldı.

Hafriyat kamyonlarının her gün bir can aldığı İstanbul’da 12 Mayıs 2016 tarihinde Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yürüyüş yaptığı esnada hafriyat kamyonu tarafından katledilen Şule İdil Dere, ikinci ölüm yıldönümünde parkta anıldı. 12 Mayıs Cumartesi, Şule İdil Dere’nin anısına dikilen ıhlamur ağacının yanında toplanan ve iki yıldır adalet arayan Dere ailesi, yaşam savunucuları, İstanbullular, sorumlular ortaya çıkarılana kadar mücadele edeceklerini berlitti.

‘Kaza deyip geçmiyoruz, hesap soracağız’

Anmada, Şule İdil Dere ailesi adına yapılan açıklamada “Tam iki yıl önce burada bir bahar dalını kırdılar. İdil kurallara uyan her medeni insan gibi parkın yaya yolundan yürüyordu. O gün eve dönemedi. Biz önce İdil’i kaybettik sonra adalete olan inancımızı. 2 savcı değişti, 17 ay geçti iddianame çıkmadı. 11 İBB yetkilisinden üst düzey müdürler dahil 8 yetkilinin soruşturulmasına izin verilmedi. İstanbul Valisi Vasip Şahin ‘Yargılanamazlar’ kararını İdil’i kaybetmemizin birinci yıldönümünde, 12 Mayıs 2017’de bizzat imzaladı. Asıl sorumlular yargıdan kaçırılırken İBB’de yalnızca 1 şef, 2 şantiye sorumlusu, İSTAÇ’dan yalnızca 1 müdür, 1 şef, ve 1 uzman ile şoför yargılama kapsamına alındı. İlk duruşma tam 20 ay sonra 20 Aralık 2017’de görüldü. Bugüne kadar İdil için adalet arıyorduk, artık vicdan arıyoruz. Kaza deyip geçerseniz, kader diye can almaya devam edecekler” denildi.

politeknik.org.tr


Spread the love