Şule İdil Dere cinayetinde sekiz İBB yetkilisinin yargılanmasına izin yok
Spread the love

Yoğurtçu Parkı’nda yürüdüğü sırada İBB’ye ait bir hafriyat kamyonunun ezmesi sonucu hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin ölümüyle ilgili bilirkişinin asli kusurlu bulduğu sekiz üst düzey İBB yöneticisinin yargılanmasına izin verilmedi. Dere ailesinin avukatı Özveri kararla ilgili “Memurlarının sorumluluğu onların kariyerleri ile ilgili değil ki. Bu insanın hukuka olan saygısını rencide eden bir tutum” dedi

İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Şule İdil Dere 12 Mayıs 2016’da Yoğurtçu Parkı’nda yaya yolunda yürüdüğü sırada Kurbağalıdere’de ıslah çalışmaları yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB)ait bir hafriyat kamyonunun ezmesi sonucu hayatını kaybetmişti. DHA’nın haberine göre İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Dere’nin öldürülmesiyle ilgili aralarında İBB daire başkanı ve müdürlerinin de bulunduğu sekiz üst düzey İBB yetkilisinin yargılanmasına izin vermeyen Valilik kararını onadı. Bilirkişilerin asli kusurlu bulmasına rağmen sekiz İBB yetkilisi ile ilgili ‘yeterli bilgi ve belge yok’ diyerek yargılanmasına izin verilmezken olayda sorumlu oldukları gerekçesiyle iki mühendis ve bir teknikerin yargılanmasına izin verildi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, bilirkişinin müteselsilen sorumlu ve asli kusurlu bulduğu, devlet memuru olan 11 İBB yetkilisinin yargılanması için 9 Şubat 2017 tarihinde İstanbul Valiliğine başvurdu. Mahkemenin sekiz üst düzey yetkilinin yargılanmasına izin vermemesi üzerine Dere’nin ailesi İstanbul Valiliği’nin kararına karşı İstanbul Bölge İdare Mahkemesine itiraz davası açtı. Ancak mahkeme sekiz yetkili hakkında yeterli bilgi ve belge olmadığını söyleyerek itirazı reddederken üç İBB personeli için yeterli bilgi ve belgenin mevcut olduğu yönünde karar verdi.

Dere ailesinin avukatı Murat Özveri kararla ilgili “Mahkeme aynı olayda, memur statüsündeki üç kişi için yeterli şüphe var diyor, diğerleri için yoktur diyor. Üç kişi için olan, diğerleri için niye olmasın? Memurlarının sorumluluğu onların kariyerleri ile ilgili değil ki. Alt düzeydeki üç mühendisi sorumlu tutacaksın, aynı vakada aynı sorumluluk zincirinde olan diğerlerini ise tutmayacaksın. Bu insanın hukuka olan saygısını rencide eden bir tutum” dedi ve gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceklerini söyledi.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love