Suça ortak olma, ‘Artı Sahne’ye çıkma!’
Spread the love

İstanbul Mecidiyeköy’de 11 işçinin katledildiği, kente karşı suç işlenen projelerden Torunlar Center’da kurulan Artı Sahne’nin programı yayımlandı. Programda çok sayıda tiyatro grubu oyunlar sergilenecek, konserler düzenlenecek

Kamuya ait ve deprem toplanma alanı olan Ali Sami Yen arazisi TOKİ tarafından Aziz Torun’un şirketine satıldı. Torun Yapı ve Kapıcıoğlu ortaklığında inşa edilen yapıya yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen İBB ve Çevre Şehircilik Bakanlığı eliyle planlar revize edilerek inşasına devam edildi. Torunlar inşaatı sırasında işçi sağlığı ve iş güvenliği önemleri alınmadığı için 11 işçi hayatını kaybetti.

TORUNLAR GYO’NUN İNŞAATINDA KATLİAM; İŞÇİLER BOZUK ASANSÖRE BİNDİRİLDİ, 10 İŞÇİ ÖLDÜRÜLDÜ

Politeknik YK üyesi mimar Ekin Sarıca 11 işçinin yaşamını yitirdiği Torunlar Center’da kurulan Artı Sahne’yle ilgili “Torunlar, Grandpera, Zorlu gibi mekanlar sanatsal üretimin yapıldığı yerler değildir. Aksine kültür sanat faaliyetlerini bu mekanlara hapsetmeye çalışan projeler yaşam alanlarımızı tüketimin olduğu mekanlara dönüştürüyor. Artı Sahne’de konser ve tiyatro oyunu programında yer alan sanatçılara çağrıda bulunuyoruz.İş cinayetlerinin ve kente karşı işlenen suçların mahalleri olan yapılar kültür sanat mekanı olamaz! Bu suça ortak olmayın, bu yapıları meşrulaştırmayın!” açıklamalarında bulundu.

politeknik.org.tr


Spread the love