ST Microelectronics’te Mühendisler Kazandı

ST Microelectronics (ST) şirketi tarafından 2007 Aralık ayında işten çıkarılan mühendislerin, 2 yıldır sürdürdükleri hukuk mücadelesi kazanımla sonuçlandı

Pazarın en büyük firması olarak gösterilen uluslararası sermayeli ST Microelectronics 2007 yılında cirosu 7.2 milyar USD civarındayken, İstanbul‘da faaliyet gösteren Digital TV ve digital uydu alıcıları bölümlerini kapatarak, projelerini diğer ülkelerdeki bölümlerine devretmişti. Bunun üzerine işsiz kalan mühendisler, Elektrik Mühendisleri Odası‘nda (EMO) bir basın açıklaması düzenleyerek, uygulanan işten çıkartma politikalarını protesto etmiş, aynı zamanda bu uluslararası şirketin Fransa‘daki fabrikalarında örgütlü bulunan CGT Sendikası’na (Genel İş Konfederasyonu) durumlarını bildirip, dayanışma çağrısında bulunmuşlardı. 2007 yılının Aralık ayında Elektrik Mühendisleri Odası’nın desteğiyle hukuki mücadele başlatmış, EMO’nun avukatları aracılığı ile işe iade ve tazminat talebiyle dava açmıştı.

Girdikleri hukuk mücadelesini kazanan mühendislere, mahkemenin aldığı karar doğrultusunda 8 maaş tazminat ödenecek. Davayı kazanan mühendisler, Türkiye’de güvencesiz çalıştırmanın hakim olduğunu belirterek, bunun farkında olan şirketlerin Türkiye’yi tercih ettiğini, teknopark ve ya serbest bölgelere yerleşen firmaların denetimden de uzak olduğunu ifade ediyor.

 

EMO: Mühendislerin kazanımı, beyaz yakalıların mücadelesi açısından önemli bir tecrübedir

Konuyla ilgili açıklama yapan EMO, ST çalışanlarının işe geri dönemeseler dahi tazminat haklarını almalarının önemine vurgu yaparak, mühendislerin mücadelesi için “beyaz yakalıların mücadelesi için değerlendirilmesi gereken bir tecrübedir. Bu ve benzeri kazanımlar aynı sömürüye farklı farklı uygulamalarla maruz kalan beyaz yakalıların, yarın korkusu yaşamadan, huzurlu ve insanca çalışmak için birlikte verecekleri mücadelenin önünü açmaktadır.” dedi.

politeknik.org.tr