ŞPO: “Odamızın İstanbul Şube YK Üyesi Gürkan Akgün`ün İşine Son Verilmesini Kınıyoruz”

Taksim Dayanışması tarafından Gezi Parkı`nın talan edilmesi girişimine karşı başlatılan direnişin ve Gezi Parkı`na Topçu Kışlası adı altında AVM yapılmasını engelleyen yargı kararının oluşmasını sağlayan davanın faturası Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi`ne kesilmek isteniyor.
Gezi Parkı Direnişi sonrasında, iktidarın meslek odalarına yönelik baskı girişimlerine bir yenisi daha eklendi. Beylikdüzü Belediyesi`nde sözleşmeli personel statüsünde, şehir plancısı olarak çalışmakta olan Odamızın İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyesi Gürkan Akgün`ün işine keyfi ve hukuksuz biçimde son verildi.
Şube Başkanı Tayfun Kahraman`ın bir ay süre ile geçici olarak İstanbul dışında, Gaziantep`te görevlendirilmesi, şube sekreter üyesi Akif Burak Atlar ve şube çalışanı Sezi Toprakçı Zaman`ın gözaltına alınması sonrasında şimdi de şube yönetim kurulu üyemiz Gürkan Akgün hukuksuz biçimde işten atılmıştır.
Anayasa`nın 135. Maddesi uyarınca kurulmuş, “kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu” olan Şehir Plancıları Odası`nda meslektaşları tarafından seçilerek görev üstlenen Gürkan Akgün`e yönelik yapılan hukuksuz uygulamanın, aslında tüm Odamıza ve Taksim Dayanışması`na yönelik şiddet biçimi olduğu bilinciyle Beylikdüzü Belediyesi`ni kınıyor ve yapılan hukuksuzluktan derhal vazgeçilmesini istiyoruz.
Kamu yararına yürüttüğümüz görevimizin sorumluluk bilinci ile sonuna kadar haklı mücadelemizi sürdürmeye söz veriyor, bilimden, emekten, halktan yana kendini taraf olarak gören toplumun tüm kesimlerini, İstanbul Şubemize yönelik sürdürülen baskı, tehdit, sürgün, gözaltı ve işten atma uygulamalarına karşı tepki göstermeye ve dayanışma içinde olmaya davet ediyoruz. 
TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu