Enerji İşçileri: “İşimize Sahip Çıkıyoruz”

DİSK Enerji-Sen üyesi işçiler BEDAŞ önüne yürüyerek “İşimize, emeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz” dedi.

DİSK Enerji-Sen üyesi işçiler bugün (23 Temmuz) saat 16.00’da Taksim’den BEDAŞ önüne yürüdü. Yürüyüşte, BEDAŞ’ın özelleştirilmesinin ardından BEDAŞ’ı satın alan Cengiz-Kolin-Limak şirketler grubunun 1 Ağustos’ta başlayacak olan işten atma girişimleri protesto edildi.

İşten atmalara karşı yürüyen işçiler, “İşimize, emeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz” yazılı pankart taşıdı. İşçiler yürüyüş sırasında HaberTurk binası önünden geçerken “Özgür basın sendikayla gelecek” slogani atarak basın emekçilerine destek verdi.

BEDAŞ önüne gelindiğinde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, enerji işçilerinin BEDAŞ yönetiminden talepleri sıralandı.

Enerji işçilerinin talepleri şu şekilde;

    1- Bir işçi arkadaşımız dahi işten çıkarılırsa iş edinimimizi yerine getirmemek dahil tüm fiili meşru haklarımızı kullanacağız.
    
    2- Kazanılmış hiçbir hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz. Maaşların düşürülmesi ve iş saatlerinin arttırılması başta olmak üzere tüm hak gasplarına ve köleliğe karşı duracağız. Haklarımız gasp edilmek istenirse başta hukuki mücadeleyi başlatarak, her türlü fiili meşru eylem hakkımızı kullanacağız.
    
    3- Devam etmekte olduğumuz iş hakkında yapılacak sözleşmelere tek tek görüşmeler yerine adres olarak sendikamızı göstereğiz.

    4- Sendikamıza danışmadan ibraname ve ihbarname gibi evrakları imzalamyacağız.

    5- İşçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının asgari olarak 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu çerçevesinde uygulatmak için mücadele edeceğiz.

    6- Hala sendikamızın üyesi olmayan arkadaşlarımızı tez elden birlik olmaya ve sendikamıza üye olmaya davet ediyoruz.  

politeknik.org.tr