ŞPO İstanbul Şube’den TOKİ Açılımı

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İstanbul Şubesi tarafından İTÜ, Mimar Sinan GSÜ ve YTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümleri ile birlikte 19-20 Ekim 2009 tarihlerinde “Kriz ve İstanbul” gündemiyle  “İstanbul Buluşmaları 2009” etkinliği düzenlendi.

Toplantıdan bir kaç gün önce ŞPO Genel Merkezinden yapılan bir açıklama dikkatleri bu toplantıya çekti. ŞPO Genel Merkezi yayınladığı bir açıklama ile “kentlerimizde son dönemde ortaya çıkan olumsuzlukların en önemli kurumsal sorumlularından” birinin, TMMOB’ye bağlı Odalar tarafından yaptığı uygulamalara yönelik pek çok dava bulunan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın etkinliğe konuşmacı olarak davet edilmesini eleştirmişti. Hem de Bayraktar etkinlikten bir kaç gün önce 11 Ekim tarihinde bir gazeteye yaptığı açıklamada ŞPO da dahil olmak üzere TMMOB’ye bağlı Odaların ve ‘rantsal dönüşüm’ karşıtlarının TOKİ uygulamalarına dava açma sebebinin müteahitlerden rüşvet alma olduğu gibi -en hafif deyimiyle- çirkin bir iddiada bulunmuşken.

Bayraktar’ın İlk İcraatı Değil
Benzer bir olay kısa bir süre önce mart 2009’da HKMO İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte de gerçekleşmiş,”TOKİ gerçeği” adlı panelin ardından TOKİ yöneticileri tehdit ve hakaret dolu yazılar yayınlamışlardı. (Ayrıntılı bilgi için tıklayın)

Soru Yok, Bayraktar Ne Diyorsa O
19 Ekim günü de etkinliği izlemek için gidenler bir başka sürprizle karşılaştılar. Etkinliğin düzenleyicileri TOKİ Başkanına konunun uzmanı statüsünde bir sunum yaptırdıktan sonra soru sorulmasına olanak tanımayarak ikinci konuşmacı olan Mustafa Sönmez’in sunumunun ardından oturumu bitirdiler. Bu şekilde şehir plancıları ve katılımcılar TOKİ Başkanının ifadesi ile “kentsel dönüşüm ile yaratılan rantın” nimetlerini öğrendiler(!) ama bu konuda akıllarına takılan(!) soruları sorma olanağını bulamadılar.

İstanbul Şube’den Yanıt
ŞPO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu ise eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada “davet edilen yönetici ve bürokratların seçiminde uygulamalarının niteliği değil, İstanbul’un yönetimindeki etkinlikleri dikkate alındığı” ifade edilerek “TOKİ’nin olumsuz uygulamalarına karşı en yoğun Oda çalışmasının gerçekleştirildiği ve bu amaçla davaların açıldığı kentlerden biri de İstanbul’dur.” denildi. Açıklamada ayrıca Şube YK Başkanı Erhan Demirdizen’in TOKİ Başkanının Oda’ya yönelik hakaretlerinden duyulan rahatsızlığı etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada “net bir şekilde” ifade ettiği iddia edildi.

politeknik.org.tr