Soma’nın 5. yılı: Katiller ödüllendirildi, yeni katliamlara davet var

Soma Katliamı’nın üzerinden 5 yıl geçti. 5’i mühendis 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın sorumlularından şirket patronu Can Gürkan tahliye edildi, hakkındaki maden işletme yasağı kaldırıldı. Katliamın yaşandığı dönemin Çalışma Bakanı ve Enerji Bakanı hakkında soruşturma dahi açılmadı, hesap sorulmadı. Madenlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği koşulları hala katliamlara davet çıkarıyor.

Manisa’nın Soma ilçesinde Soma A.Ş’ye ait Eynez Maden Ocağı’nda 13 Mayıs 2014’te meydana gelen ve 5’i mühendis 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın üzerinden 5 yıl geçti. Maden ocağında işçi sağlığı ve iş güvenliği gereklilerini yerine getirmeyen, ocaktaki teknik eksikleri gidermeyen, üretim zorlaması yapan ve göz göre göre katliama davetiye çıkaran Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan katliamın 5. yılında serbest bırakıldı.

Taksirle ölüme sebebiyet vermekten 15 yıl hapis cezası alan Can Gürkan sadece tahliye edilerek değil aynı zamanda ruhsat sahibi ve rödovansçı olarak maden ocağı işletme yasağının kaldırılmasıyla da ödüllendirildi. 301 işçinin yaşamına kasteden Can Gürkan’a AKP iktidarı tarafından maden işletme hakkı yeniden verildi.

Raporlarla Soma katliamı

Bakanlar hakkında soruşturma dahi açılmadı

Soma’da, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda ocakları denetlemeyen/gerekli yaptırımları uygulamayan Çalışma Bakanlığı, üretim fazlasına göz yuman Enerji Bakanlığı, taşeron-rödovans sistemiyle kamu varlıklarını kendisine biat eden şirketlere hediye eden AKP iktidarı katliamın üst sorumlularıydı. AKP iktidarının kurmayları yargılanmadı, soruşturma dahi açılmadı.

Soma Davası’nda karar: Patron Alp Gürkan’a beraat, sanıklara ‘taksirle’ mükafatlandırma

İTÜ mühendislik öğrencileri Maden Fakültesi’ni işgal etti

Şirketi aklayan, mesleki sorumluluklarını yok sayan mühendisler hapiste

Soma Katliamı davasında maden mühendisi İsmail Adalı ve Ramazan Doğru 22,5 yıl, maden mühendisi Ertan Ersoy ve Akın Çelik 18 yıl 9 ay, Mehmet Ali Günay Çelik 11 yıl 8 ay, Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Haluk Evinç, Hilmi Karakoç, Hüseyin Alkan, Mehmet Eren ve Fuat Ünal Aydın’8 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Mesleki sorumluluklarına sahip çıkmayan, dava sürecinde şirketi aklayan mühendisler aldıkları cezalarla yıllarca hapis yatacaklar, şirket patronu Can Gürkan ise tahliye edildi ve maden işletmeye devam edecek.

Soma’dan önce ve Soma’dan sonra mühendis olmak – Mehmet Makar

Ölmek mi, yargılanmak mı, mesleki sorumluluklar mı, cevap Soma’da – Ersin Kiriş

politeknik.org.tr