Soma Davası’nda 14’üncü duruşma görülüyor
Spread the love

Soma Katliamı Davası’nda 14’üncü duruşmasında ilk gün tamamlandı. Ek bilirkişi raporu üzerine konuşmaların yapılacağı duruşmada sanık avukatları reddi hakim talebinde bulundu. Davada aralarında mühendislerin de bulunduğu sanıkların yargılamaları devam ediyor.

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği maden katliamında dava süreci devam ediyor. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün (19 Aralık) görülmeye başlanan ceza davasının 14’üncü duruşmasında katliamla ilgili hazırlanan ek bilirkişi raporu hakkında savunmalar yapılmaya başlandı. Duruşmada savunmalar öncesinde, Soma Holding patronu sanık Can Gürkan müdafii Av. Kadir Çekin söz alarak reddi hakim talebinde bulundu. Sanık Gürkan daha önce de reddi hakim talebinde bulunmuş bu talepleri reddedilmişti. Mahkeme talebi yine reddetti.

Gürkan’ın avukatı mahkemeye tehdit: Savcı ile aynı memleketlisiniz, araştırıyoruz
Reddi hakim taleplerinin kabul edilmemesinin ardından sanıklar ve sanık avukatları ek rapora karşı beyanda bulunmaya başladı. Sanıklardan Can Gürkan mahkemeden bilirkişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Gürkan’ın avukatı Av. Kadir Çekin ise ek rapora karşı beyanda bulunurken “Savcıyla da aynı memleketlisiniz araştırıyoruz, hemşehri dayanışması mı merak ediyoruz” dedi. Mahkeme başkanı “Ceza yargılamasında nasıl bir savunma bu araştırın ne bulmaya çalışıyorsunuz, tüm hemşehrileri, okul arkadaşlarını araştırın” dedi.

Davada son durum
Soma Davası’nda 4’ü mühendis 6 tutuklu, 28’ı mühendis 40 tutuksuz olmak üzere 46 sanık yargılanıyor. İddianamede, 8 sanık hakkında “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapis isteniyor.

politeknik.org.tr


Spread the love