Soma Davası’na bir garip erteleme: Mahkeme önünde nöbet başladı

Soma Katliamı Davası’nın karar duruşması, mahkeme heyeti üyesi bir hakimin raporlu olması nedeniyle 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelendi. Madenci yakınları ve davayı takip edenler karara tepki gösterdi ve mahkeme heyetini protesto etti. Adliye önünde nöbet başladı.

Soma Eynez’de 5’i mühendis 301 işçinin hayatını kaybettiği katliamın davasının karar duruşması bugün( 9 Temmuz) Akhisar Adliyesi’nde yapıldı ancak duruşma, mahkeme heyeti üyesi bir hakimin raporlu olması nedeniyle başlamadan 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelendi. 3 yıldır adalet talebiyle onlarca duruşma bekletilen madenci aileleri karara isyan etti. Mahkeme heyeti kararı sonrasında salonda alkışlarla sloganlarla protesto edildi. Madenci yakınları ve davaya sahip çıkanlar ‘’Soma’nın hesabı sorulacak’’ sloganı attı, mahkeme başkanı salonu terketti.

Bir süre salondan çıkmayan madenci yakınları 11 Temmuz’daki duruşmaya kadar mahkeme salonu önünde oturma eylemi kararı aldı.

‘Katillerin peşini bırakmıyoruz’

Karar duruşması olarak ilan edilen duruşmaya emek ve meslek örgütlerinin, siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri de katıldı. CHP ve HDP milletvekillerinin yanı sıra DİSK, TTB, Maden Mühendisleri Odası, Politeknik, Manisa ve Diyarbakır Barosu duruşmayı takip etti.

Soma Davası’nda 4’ü mühendis 5 tutuklu, 32’si mühendis 46 tutuksuz olmak üzere 51 sanık yargılanıyor.

politeknik.org.tr