Saray’ın OHAL KHK’ları devam ediyor: Nükleer Düzenleme Kurumu kuruldu
Spread the love

OHAL kapsamında bir KHK daha yayımlandı. 702 sayılı KHK ile Nükleer Düzenleme Kurumu kuruldu.

En az 195’i mühendis olmak üzere 18 bin 632 kamu personelinin görevinden ihraç edildiği ve son olacağı söylenen 701 sayılı KHK sonrası yeni bir OHAL KHK’si yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan 702 sayılı KHK ile Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) kuruldu.

Üyeleri Cumhurbaşkanı atayacak

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) yetkileri Nükleer Düzenleme Kurumu’na devrediliyor. Yeni KHK ile NDK’ye nükleer enerji ve iyonlaştırıcı radyasyona ilişkin faaliyetler üzerinde düzenleyici kontrol yetkisi verildi. NDK kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip bir kurum olacak. Kurumun başkanlığı ile beş üyeli kurulunun üyelerini Tayyip Erdoğan atayacak.

NDK’nın ihtiyaçları için Nükleer Teknik Destek Anonim Şirketi (NÜTED) kuruldu

Nükleer Düzenleme Kurumu’nun (NDK) ihtiyaç duyacağı her türlü teknik destek, analiz, danışmanlık, denetim, eğitim ve sertifikalandırma gibi hizmetleri yapmak üzere paylarının en az %51’i NDK’ye ait olan, Nükleer Teknik Destek Anonim Şirketi kuruldu. Nükleer santral işletenler ürettikleri birim kWh elektrik başına radyoaktif atık yönetimi özel hesabına ve işletmeden çıkarma özel hesabına ayrı ayrı olmak üzere 0,15 dolar ödeme yapacak.

politeknik.org.tr


Spread the love