Soma Davası 16’ncı duruşma: Savcı mütaala vermedi, dava 11 Temmuz’a ertelendi
Spread the love

Soma Davası’nın 16. grup duruşmasında sanık avukatları madenci ailelerinin avukatlarını tehdit etti. Savcı mütaala vermezken mahkeme mütaala verilmesi için 11 Temmuz’a ertelendi

Soma Davası’nın 16. grup duruşmaları 18-19 Nisan tarihlerinde Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. 16. grup duruşmalarının birinci günü savcının esas hakkında mütalaa vermemesinin ardından sona erdi. Savcının FETÖ davasının beklenmesi ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ilişkin talebinin ardından bugün beyanda bulunan sanıklar tahliyelerini talep etti.

Can Gürkan’ın avukatı Kadir Çekin’in beyan sırasında madenci ailelerine ve avukatlarına sataşmasını ardından aileler ve avukatlar tepki olarak salonu terk etti. Alp Gürkan’ın avukatı ise ailelerin avukatı Denizer Şanlı’yı “Merak etmeyin sıra size de gelecek” diye tehdit edince salon tekrar gerildi.

Duruşma 12.00’ya kadar verilen aranın ardından mahkemenin ara kararını açıklamasıyla devam etti.

Sanıkların yeniden rapor alınması talebini reddeden mahkeme, savcının FETÖ dosyasının beklenmesi talebini de kabul etmedi. Duruşma mahkemenin Cumhuriyet Savcısı’na mütaalısını açıklamak üzere gelecek celseye kadar süre vermesi ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vermesiyle sona erdi. Davanın bir sonraki grup duruşması 11 Temmuz 2017 saat 9.00’a ertelendi.

Soma Davasında son durum
Soma Davası’nda 4’ü mühendis 6 tutuklu, 31’i mühendis 45 tutuksuz olmak üzere 51 sanık yargılanıyor. İddianamede, 8 sanık hakkında “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapis isteniyor.

Kaynak: Politeknik, Sendika.Org


Spread the love