Hayır’a sahip çıkanlar sokakta: ‘Referandum iptal edilsin’

Gayrimeşru seçim sonuçlarına karşı ‘hayır’ına sahip çıkanlar sekiz gündür sokağa çıkmaya devam ediyor. İstanbul Hayır Buluşması on bine yakın insan “hayır”ına sahip çıktı, referandumun iptalini istedi: ‘Hayır bitmedi, mücadeleye devam!’

Referandum esnasında ve sonuçlarda ortaya çıkan usulsüzlükler sonrasında gayrimeşru hale gelen seçimin iptali için sokak eylemleri devam ediyor. İstanbul’daki Hayır Meclisleri’nin çağrısıyla dün (23 Nisan) Kadıköy Şaşkınbakkal’da bir araya gelen binlerce İstanbullu oyuna, Hayır’ına sahip çıktı. Hayır mücadelesinin yeni başladığını belirten İstanbullular polisin engelleme çalışmalarına rağmen Kadıköy İskelesi’ne yürüdü.

Referandum sürecinde iş çıkışlarında, işyerlerinde, toplu ulaşım güzergahlarında Hayır’ı büyütmek için çalışan mühendisler, mimarlar, plancılar da dövizleriyle eylemdeydi.

İskele yapılan açıklamada, Referandum iptal edilsin” pankartına vurgu yapıldı, tartışmalı hale getirilen, halkın oylarının gasp edildiği bu seçimin iptal edilmesi için mücadeleye devam edileceği belirtildi.
Eylem “hayır” isyanının 1 Mayıs’a taşınması çağrısıyla son buldu.

politeknik.org.tr